7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

германија

Германија: Америка ни продава гас по астрономски цени

Германскиот министер за економија во средата се пожали на „астрономските“ цени што ги бараат германските „пријателски“ земји, првенствено САД, за испорака на гас, наместо...

Погледнете колку заработуваат директорите на јавните претпријатија во Германија

Директорите на банките заработуваат најмногу на општинско ниво во Германија. Ова го покажува истражувањето на Универзитетот Цепелин во Фридрихсхафен, пишуваат германските медиуми. Шефовите на финансиските...

Кремљ го коментираше прекинот на испораката на гас преку најважниот гасовод за Европа

Кремљ објави дека прекинот на испораката на руски гас за Германија преку стратешкиот гасовод Северен тек е единствена вина на Западот, бидејќи нивните санкции...

Голем проблем во Германија: Нема кој да ги пополни овие работни места

Од 1.500 испразнети наставнички позиции во Саксонија, можеа да се пополнат само 1.024. Наместо 329, во средните училишта пристигнале само 186 нови наставници. Недостигот од...

Германија и Франција се против визната забрана на ЕУ за руските туристи

Европската унија не смее да ги спречи руските туристи да го посетат блокот, порачаа Германија и Франција пред состанокот на министрите за надворешни работи...

Германија ги полни резервите на гас побрзо од очекуваното

Германија ги обновува своите испораки на гас побрзо од очекуваното и покрај драстичното руско намалување на снабдувањето и треба да ја исполни рано октомвриската...

ВИДЕО Погледнете го рушењето на спомениците од советската ера во Латвија

Летонските власти во четвртокот урнаа споменик од советската ера во Рига, во согласност со законот усвоен по руската инвазија на Украина и покрај протестите...

Од 1 октомври за многумина доаѓа најголемото зголемување на платите во Германија

Од 1 октомври законската минимална плата во Германија ќе се искачи на дванаесет евра на час од сегашното ниво од 10,45 евра. Сојузниот министер за...

Придонесите за здравствено осигурување во Германија поскапи од било кога

Во Германија повеќе од 57 милиони луѓе имаат задолжително здравствено осигурување. Членовите на задолжителното здравствено осигурување (ГКВ) ќе мора да ја зголемат премијата во...

Германците во страв од зимата крадат дрва

Кога нешто ќе поскапи и не е заклучено, постои шанса да биде мета на крадци. Дрвото не е исклучок. „Колку е поскапо дрвото, толку...

Latest news

- Advertisement -spot_img