8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

берза

Централните банки агресивно ги зголемуваат каматните стапки, светските берзи нагло паѓаат

На светските берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела, вторпат по ред, бидејќи инвеститорите се повлекуваат од ризичните инвестиции, имајќи предвид дека централните...

Еврото е на најниско ниво во однос на доларот во последните 20 години

Еврото денеска падна на најниско ниво во однос на доларот поради неизвесноста околу европската економија и затворањето на гасоводот Северни Ток 1 од страна...

Доларот штотуку стана посилен од еврото! Европската валута на најниско ниво во последните 20 години

На азиските берзи цените на акциите во вторник паднаа шести ден по ред бидејќи инвеститорите стравуваат од агресивно зголемување на каматните стапки од страна...

Цените на нафтата драстично паднаа, САД размислуваат да слетаат до 180 милиони. барели од резервите

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден веќе неколку месеци размислува да стави на пазарот до 180 милиони барели нафта од Стратегиската нафтена резерва (СРП),...

Цените на нафтата паднаа втора недела по ред

Цените на нафтата на светските берзи паднаа минатата недела, вторпат по ред, за повеќе од 4 отсто, бидејќи се намалија стравувањата на трговците од...

Волстрит нагло порасна, ФЕД ги зголеми каматните стапки

На Волстрит во средата цените на акциите драстично пораснаа, втор ден по ред, откако американската централна банка ги зголеми каматните стапки во согласност со...

Падот на цената на нафтата го поттикна растот на Волстрит

На Волстрит во вторникот цените на акциите нагло пораснаа, прекинувајќи ја повеќедневната негативна низа бидејќи инвеститорите беа охрабрени од падот на цената на нафтата...

Светските цени на храната би можеле да пораснат за 20 отсто поради конфликтот во Украина

Светските цени на храната би можеле да пораснат за 20 отсто поради конфликтот во Украина, предупреди Агенцијата за храна на ОН.Меѓународните цени на храната...

Волстрит под притисок на украинската криза и инфлацијата!

На Волстрит цените на акциите паднаа во четвртокот, по силниот раст претходниот ден, бидејќи инвеститорите се загрижени поради продлабочувањето на украинската криза и ризикот...

Војната во Украина ги потресе светските берзи, но Волстрит порасна

На повеќето светски берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела бидејќи инвеститорите бараа засолниште во побезбедни инвестиции поради рускиот напад врз Украина, но...

Latest news

- Advertisement -spot_img