7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

бајден

Бајден му се заканува на Путин- Ако Русија ги анектира украинските територии, ќе дејствуваме брзо и строго

Соединетите Држави ќе работат со своите сојузници и партнери за да спроведат брзи и силни дополнителни мерки против Русија доколку таа анектира територии во...

Бајден: Русија не е спонзор на тероризмот

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека Русија не треба да биде етикетирана како држава која е спонзор на тероризмот, јави Ројтерс. Со ова Бајден...

Бајден, Макрон, Шолц и Џонсон повикаа на воздржаност за нуклеарката

Лидерите на САД, Франција, Германија и на Велика Британија во денешниот телефонски разговор упатија апел на „воздржаност“ по прашањето за украинската нуклеарна централа Запорожје, која е...

Бајден со предупредување до Ердоган,или прекин на соработка со Русија или нема авиони за Турција

Соединетите Американски Држави ја предупредија Туркије да не ја проширува соработката со Русија во областа на одбранбената индустрија, по вчера соопштените најави за нов...

По два негативни теста заврши изолацијата на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден денеска заврши со изолацијата на ковид-19, откако двапати беше негативен, соопшти Белата куќа. Бајден, пренесе ДПА, минатиот четврток излезе позитивен на...

Џо Бајден добро закрепнува од коронавирусот

Лекарот на Џо Бајден изјави дека американскиот претседател добро заздравува од коронавирусот. – Претседателот реагира на терапијата како што очекувавме – истакна д-р Кевин О’Конор. На...

Бајден: Би употребиле сила, но како последно средство

„Ако тоа биде последно средство, (тогаш) да“. Вака одговори американскиот претседател Џо Бајден на прашањето дали САД би употребиле воена сила врз Иран. Бајден денеска...

Секој што е на три метри растојание да биде негативен на ковид-19

Американскиот претседател Џозеф Бајден нема да се ракува со израелскиот премиер Јаир Лапид за време на неговата посета на Блискиот Исток во среда, поради...

Бајден нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита на абортусот, пристап до...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита...

Бајден најави разорувачи, бригади, ескадрили, ротирачки единици…

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Мадрид изјави дека Соединетите Американски Држави ќе го променат и зајакнат составот на своите сили во Европа во...

Latest news

- Advertisement -spot_img