-1.1 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Rockstar Games престана да ги продава своите видео игри во Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот продуцент и издавач на видео игри, Rockstar Games, со седиште во Њујорк, престана да ги продава своите видео игри во Русија, јави дописникот на руската агенција ТАСС.

Агенцијата наведува дека при обидот да се купи било која видео игра од веб-страницата Rockstar Games во Русија, се појавува порака дека игрите не се достапни во „таа земја или регион“. Во исто време, веќе купените видео игри преку Интернет продолжуваат да функционираат нормално.

Игрите на Rockstar се најпознати по многу популарни наслови како Red Dead Redemption и Grand Theft Auto, франшизи попознати по кратенката GTA.

Неколку продуценти и издавачи изјавија претходно дека веднаш ќе ја прекинат продажбата на видео игри, вклучувајќи ги Electronic Arts (EA), CD Project Red и Activision Blizzard.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Северна Македонија

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Северна Македонија во полн капацитет, е известувањето кое денеска пристигнало...

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...
spot_img
spot_img
spot_img