More

  Пет навики на паровите кои се најзадоволни во сексот

  spot_img

  Паровите кои имаат секс еднаш неделно или повеќе се позадоволни од нивната врска од паровите кои немаат. Комуникацијата, прифаќањето и приоритизирањето на сексот се основа на здрав сексуален живот.

  Ова се пет работи што ги прават паровите кои имаат здрав сексуален живот.

  1. Закажуваат време за секс
  Иако популарната култура и филмските сцени нè учат дека најдобриот секс се случува спонтано, колку и да е тоа вистинито за раните фази на врската, исто толку е нереално да се очекува во долготрајна врска. Паровите кои имаат активен и здрав сексуален живот исто така планираат време за секс.

  Иако многумина мислат дека таквиот „договорен“ секс е многу непривлечен, тој всушност не се разликува од, на пример, планирање убав годишен одмор, а потоа со нетрпение го очекува. Планирањето на сексот создава исчекување, што е многу еротско. Покрај тоа, тоа му кажува на вашиот партнер дека го цените и дека интимноста ви е многу важна.

  2. Ги откриваат своите сексуални фантазии
  Паровите кои се сексуално задоволни не се плашат да ги опишат своите сексуални фантазии на партнерот. Тие не се плашат да признаат какви било желби што ги имаат и не се плашат да бидат отворени за работите што сакаат да ги испробаат и кои ги возбудуваат.

  Меѓутоа, зборувањето за фантазии не треба да се случува за време на сексуалниот однос, па затоа одберете друго време за отворен разговор со партнерот.

  3. Создаваат атмосфера пред самиот интимен чин
  Како што вели терапевтот за парови, Етер Перел, предиграта започнува кога ќе заврши последниот оргазам. Сексуално задоволните парови активно флертуваат и уживаат во времето што го поминуваат заедно, а не вклучува секс.

  Тие избираат места и времиња каде што нема одвлекување на вниманието, каде што можат да бидат присутни и да се фокусираат на задоволството еден на друг. Околината не мора да биде совршена, но може да помогнат и неколку свеќи или добро осветлување.

  4. Не се плашат да пробаат нешто ново
  Сексот е најдобар кога е со личност на која и веруваме и кога знаеме што сака партнерот. Но, исто така е важно да пробате нешто ново. Истражувањата покажаа дека паровите кои пробуваат нешто ново барем еднаш месечно имаат најдобар сексуален живот.

  5. Не очекуваат совршенство
  Сексот е неуреден, несовршен, а понекогаш дури и смешен. Сексуално задоволните парови го знаат ова и не паѓаат во замката да го споредат својот сексуален живот со она што го гледаат во филмовите или порно.

  Треба да се знае дека има разлика помеѓу сексот кој го практикуваат вистински луѓе со вистинско тело и фантазијата прикажана во филмот. Научете да се смеете на работи кои не одат совршено и уживајте во учењето и напредокот, пренесува Psychology Today.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img