More

  „Никој не ни помогна“: Само 11 мигранти од 76 ја преживеаја катастрофата во Јонското Море

  spot_img

  Бродовите што ги користат мигрантите често се неплодни, а шверцерите што ги плаќаат несигурни – и така се покажа на брегот на италијанската област Калабрија во понеделникот. Од 76-те луѓе на едрилицата, само 11 преживеале.

  Водите на Јонското Море во средината на јуни изгледаат доволно мирни, но тие се дел од најопасната миграциска рута во светот.

  На околу 190 километри од пристаништето Рокела Јоника, италијанската крајбрежна стража ја забележала едрилицата, рекреативен брод со еден јарбол едвај над водата.

  Напуштајќи ја Турција осум дена претходно, таа беше натоварена со 76 лица, меѓу кои и повеќе од 70 мигранти од Ирак, Иран и Сирија. Работниците на Црвениот крст во јужна Италија изјавија дека преживеале само 11 лица, меѓу кои една бремена жена и две деца.

  „Единаесетте мигранти кои пристигнаа овде имаат повеќекратни скршеници, се сериозно дехидрирани и имаат модринки“, рече Консета Џофре од регионалниот Црвен крст, а пренесува „Гардијан“.

  „Беа во шок, со јасни знаци на изгореници. Немам зборови за оние што не стигнаа до пристаништето“.

  Роја Мухеидини, 19, изјави за Скај њуз дека во патувањето биле вклучени различни шверцери – но дека сите патници биле измамени: „Шверцерите ни рекоа да не носиме храна бидејќи имало сè на бродот“.

  Експлозијата разнела дупка во бродот
  Мухеидини рече дека капетанот се обидел да ја отвори кутијата за намирници, но дошло до експлозија што дупнала во трупот. Бродот се превртел, а сите 76 лица, меѓу кои и дваесет деца, биле фрлени во водата.

  „Останавме на море четири дена и никој не дојде да ни помогне“, рече таа.

  „Поминаа два-три брода и дојдоа многу блиску. Долго викавме „помош“, но не игнорираа и поминаа. „Да не беше францускиот брод, никој од нас немаше да биде тука“, рече Мухеидини.

  Се чини дека нема изгледи дека некој од исчезнатите ќе биде пронајден жив, што ја прави оваа катастрофа една од најтешките во Јонското Море.

  Но, веројатно нема да го промени јавното мислење во Европската унија. Всушност, тоа може да помине незабележано. Политиката за имиграција и миграција се промени во Европа.

  Сега е потребен поостар, поостар пристап, но последиците ќе се покажат смртоносни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img