Мароко продолжи со одлични резултати и по СП

Репрезентацијата на Мароко го плени светот на неодамнешното Светско првенство. Со нокаутирање на Шпанија и Португалија, тие станаа првата африканска репрезентација во полуфиналето на едно светско првенство, само што загубија од Франција во полуфиналето и од Хрватска во битката за бронза.

А дека четвртото место во светот не беше случајно, Мароканците синоќа потврдија совладувајќи го Бразил во Тангер со 2:1. Единствениот гол во првото полувреме, во 29. минута, го постигна Софијане Буфал, а Касемиро израмни во 67. минута, но Абделхамид Сабири во 79. минута им донесе победа на Африканците над Бразил.

Мароканскиот селектор Валдид Реграги на теренот го испрати својот најсилен тим на располагање.

Рамон Менезес, в.д селекторот на Бразил и натаму играше без некои од своите најголеми ѕвезди, како повредените Нејмар, Маркињос, Тиаго Силва, Данило, Раофиња, Ричарлисон, Алисон, Едерсон…

По нова голема победа, Мароканците за три дена ќе одиграат натпревар во Мадрид против уште една јужноамериканска репрезентација, Перу, а стартот на квалификациите за Африканскиот куп на нации во јуни против Јужна Африка го очекуваат.

Откако беше елиминиран од Хрватска во четврт-финалето на Катар, Бразил забележа нов пораз, а стартот на квалификациите за СП 2026 за Бразилците започнува во септември оваа година.