2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Претседателските и парламентарните избори во Турција ќе се одржат во мај

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека изборите во Турција ќе се одржат на 14 мај, што е порано од првично планираното. Опозицијата ја поддржа и промената на датумот на изборите, пренесува француската новинска агенција АФП.

Претседателските и парламентарните избори во Турција ќе се одржат на 14 мај, еден месец порано од првично планираното, објави во неделата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Не се работи за предвремени избори, туку за нивно забрзување“, објасни Ердоган минатата недела на маргините на состанокот со младите гласачи во градот Бурса во западна Турција, кога веќе се навестува дека изборите ќе се одржат во мај.

Со прилагодување на датумот, според германската новинска агенција dpa, тој би можел да добие дополнителни гласови, бидејќи многу верски муслимани веројатно нема да излезат на гласање за време на неколкуте празници во јуни.

Претстојните избори ќе бидат најсложени за турскиот претседател, кој е на власт 20 години. За премиер е избран во 2003 година, а од 2014 година е претседател на државата. Во мај ќе се кандидира за трет мандат, што, според опозицијата, не е во согласност со Уставот, кој дозволува трета кандидатура само доколку се распишат предвремени избори.

Прочитајте повеќе: Турција ја укина старосната граница за пензионирање

Поддржувачите на Ердоган истакнуваат дека тој е избран за претседател во 2018 година според новиот претседателски систем во согласност со опсежните уставни реформи. Со оглед на тоа, тие додаваат дека неговиот претседателски мандат во 2014 година не се вбројува во квотата од двајца. Уставните адвокати се поделени по ова прашање.

Новиот датум за избори го поддржа и опозицијата, која се уште се расправа околу изборот на заеднички кандидат кој ќе му се спротивстави на Ердоган. Извор од опозициските партии за АФП изјави дека нивниот заеднички кандидат ќе биде објавен во февруари. Предизборната кампања се очекува официјално да започне на 10 март.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...

Ова се градовите со најголем метеж – како помина Љубљана?

Љубљанци поминуваат околу 32 часа годишно во сообраќаен метеж, додека загрепчани дури два дена. Со пандемијата на Ковид-19, дури и нашите градови земаа здив неколку...
spot_img
spot_img
spot_img