1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

ECDC објави нова подваријанта омикрон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во петокот објави дека најновата, брзо распространета подваријанта на коронавирусот не е голем ризик за повеќето луѓе во Европа.

Експертите предупредија во петокот дека ранливите групи како што се постарите, невакцинираните или оние со компромитиран имунолошки систем се со умерен до висок ризик од новата омикронска подваријанта XBB.1.5.

Но, тие истакнаа дека ризикот за општата популација во Европската економска област се чини дека е низок, покрај оградата.

„Постојат неколку непознати во врска со подваријантата XBB.1.5 и оваа проценка може да се промени во наредните недели бидејќи ќе бидат достапни повеќе докази“, се вели во извештајот на ECDC.

Подваријантата XBB.1.5 на омикронската варијанта на коронавирусот многу брзо се шири во САД, но сè уште е релативно ретка во Европа.

ECDC очекува брзо проширување.

Математичките модели сугерираат дека подваријантата XBB.1.5 би можела да стане доминантна во Европската економска област (ЕУ, Исланд, Лихтенштајн и Норвешка) за месец или два.

Досега, нема докази дека оваа подваријанта предизвикува потешка болест од претходните омикронски подваријанти, според ECDC.

Институтот Роберт Кох, германската агенција за контрола и превенција на болести, во четвртокот објави дека XBB.1.5 е потврден само во 1 процент од примероците од заразени лица анализирани во лабораторија.

Во петокот, СЗО го скрати препорачаниот период на изолација за заразените со Ковид на 10 дена за оние кои имаат симптоми и пет дена за оние кои немаат. Досега препораката беше 13 дена изолација за лицата со симптоми и 10 дена за оние без симптоми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img