24.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Урбани Вести

Видео- Наумче Мојсоски со „телохранители“ на пресконференција безобзирно лаже за и околу организација на Охридски пливачки маратон

Две „вистини“ еден пливачки маратон,од како најнапред државата крена раце и се откажа од Охридскиот пливачки маратон и по експресниот одговор од охриѓани и...

Сашо Донев-Охридски пливачки маратон ЌЕ имаТ,2 милиони денари за организација на пливачкиот маратон ќе издвои Општина Охрид

-„Како претседател на Советот на Општина Охрид ја свикав 15-та седница на која: - Ќе се обезбедат 2.000.000 денари за организација на Охридскиот пливачки маратон 🏊‍♀️Охридски...

УТРЕВЕЧЕР ЗАПОЧНУВА 34 “ПОЕТСКА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО“

Со поетски портрет на Лидија Димковска, утревечер во магичното Велестово, започнува 34 издание на реномираната поетска манифестација “Поетска ноќ во Велестово“. Уметничката вечер ќе...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КИРИЛ ПЕЦАКОВ УВЕРЕН ДЕКА ЌЕ СЕ ОДРЖИ ОХРИДСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН

Денес градоначалникот Кирил Пецаков одржа координативен состанок со претставниците на пливачките клубови од градов, со цел надминување на проблемите околу одржувањето на Охридскиот пливачки...

Агенцијата за млади и спорт е само дел од големата организација на Општина Охрид и бизнис секторот,учествува само во награден фонд

Агенцијата за млади и спорт ќе го „спаси“ Охридскиот маратон, туку само таа е дел од иницијаивата предводена од Општина Охрид и градоначалникот Кирил...

АКТИВНОСТИ ЗА МИЕЊЕ НА УЛИЦИ ВО СТАРИОТ ДЕЛ НА ГРАДОТ

Со цел да се подигне нивото на јавна чистота, екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ рано утринава спроведоа активности за миење на улиците во Стариот...

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков-Општина Охрид ќе го организира Охридскиот пливачки маратон,маратон ќе има

Градоначалникот Кирил Пецаков денес по одржувањето на кординативниот состанок со пливачкит клубови од Охрид  донесе одлука со која и годинава да се одржи јубилејното...

Кирил Пецаков-Апелирам да престане уништувањето на националните симболи и манифестации по кои е препознатлива Македонија

Драги мои охриѓани, но и почитувана македонска и светска јавност, Изразувам огромно жалење поради информацијата дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон,...

Пецаков-ЈП „ВОДОВОД“ Охрид започна со реконструкција на старата и поставување на нова водоводна линија на улицата „Ѓорче Петров”.

ЈП „ВОДОВОД“ Охрид започна со реконструкција на старата и поставување на нова водоводна линија на улицата „Ѓорче Петров". Со цел да се обезбеди навремено и...

Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во ќе се одржи во Охрид

Шеесет странски македонисти и слависти од седумнаесет држави ќе учествуваат на јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img