23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Топ Вести

Во среда повторно протест на Матичната управа

Независниот синдикат на Управата за водење матични книги при Конфедерацијата на синдикални организации во среда ќе протестира пред Министерството за финансии откако помина рокот...

Прва пресуда за криминал: Руски војник осуден на доживотен затвор во Украина

Руски војник беше прогласен за виновен на првото судење за воени злосторства одржано во Украина од почетокот на војната. Вадим Шишимарин (21) беше осуден на...

Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, којашто е во дводневна посета во Рим...

СЗО: Светот се соочува со големи предизвици – се шири епидемија на мајмунски сипаници

Светот се соочува со „страшни“ предизвици, вклучувајќи ги Ковид, војната во Украина и божиците мајмуни, предупреди првиот човек на Светската здравствена организација, пренесува Би-Би-Си. Тедрос...

Пиењето алкохол по 50-тата година може да има сериозни здравствени последици

Конзумирањето мали количини алкохол понекогаш може да има позитивни здравствени ефекти. Многу од најстарите луѓе ширум светот редовно пијат барем една чаша црвено вино. Но,...

Цените на пелетите веќе растат над 330 евра за тон

Цените на пелетите веќе растат. Така,цена за  еден тон на големо изнесува околу 240 евра, додека цената што ја плаќаат граѓаните изнесува 330 евра,...

Делфините лечат кожни болести со триење од корали и сунѓери

Како и луѓето, делфините понекогаш страдаат од кожни болести. Луѓето се третираат со смирувачки масти и креми, а индо-пацифичките делфини (Tursiops aduncus) ја тријат...

Русија планира да произведе 50 нови интерконтинентални ракети

Русија планира да изгради и распореди околу 50 нови сарматски интерконтинентални балистички ракети способни за нуклеарни напади до крајот на есента, изјави Дмитриј Рогозин,...

Препознајте ги 6-те симптоми на напад на паника и вратете ја контролата со едноставни методи

Нападите на паника се изненадувачки чести; барем една третина од нас ќе го доживее во одреден момент од животот. Иако симптомите варираат од личност...

ВИДЕО Ибрахимовиќ дошол на тревникот со кубанец и шампањ. Погледнете ги реакциите

Милан по 11 години ја освои титулата во Италија. Веќе во првото полувреме од натпреварот од последното, 38. коло во Серија А, поведоа со...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img