More

  CATEGORY

  Свет

  - Advertisement -spot_img

  Петков: Донирајте една плата за Украина да купи оружје

  Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска почна со кампања „Една плата за Украина“ и побара од Бугарите да донираат средства додека да се договорот коалициските...

  Најбогатиот човек во светот Илон Маск го купи Твитер

  Единаесет члениот борд на Твитер денеска ја прифати понудата на Илон Маск, откако во текот на викендот одржале средба со најбогатиот човек на планетата...

  Турскиот филантроп Кавала осуден на доживотен затвор

  Турски суд денеска го осуди бизнисменот и активист за човекови права Осман Кавала на доживотен затвор, прогласувајќи го за виновен за обид за соборување...

  Утре телефонски ќе разговараат Ердоган и Путин

  Лидерите на Руската Федерација и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган утре телефонски ќе разговараат, потврди портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. – Да, има...

  Руската агресија е закана за европската безбедност

  Руската агресија врз Украина е директна закана за европската безбедност, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на нејзината...

  Кане Танака, најстариот човек на светот, почина во Јапонија на 119 години

  Кане Танака, најстариот човек на светот, почина во Јапонија на 119 години, соопшти јапонското Министерство за здравство, труд и благосостојба. Танака, која е родена на...

  Русија протера 40 германски дипломати

  Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот соопшти дека прогласило 40 германски дипломати за непожелни како одмазда откако Берлин протера еднаков број руски дипломати. На...

  По изборот на старо-новиот претседател Емануел Макрон, следува негова инаугурација, оставка на премиерот и формирање нова влада

  По изборот на старо-новиот претседател Емануел Макрон, следува негова инаугурација, оставка на премиерот и формирање нова влада.  Сега преостануваат неколку фази пред шефот на...

  Германија си ја призна грешката – Требаше многу порано воено да ја поддржиме Украина

  Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек синоќа изјави дека е голема грешка што неговата земја воено не ја поддржала Украина многу порано. Во интервју за германскиот...

  Стопирани воените активности, отворен е хуманитарен коридор

  Министерството за одбрана на Русија соопшти дека вооружените сили на Русија и Народната милиција на ДНР од 14 часот по московско време, денеска, 25...
  - Advertisement -spot_img
  spot_img