9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Русите се на 30 километри од Киев, во градскиот полициски час. Прогласени узбуни во повеќе градови!

Руските сили почнаа да напредуваат во Украина во саботата, откако претседателот Владимир Путин воведе прекин во офанзивата еден ден претходно, очекувајќи разговори со Киев...

Турција ја повика Русија да ги прекине воените операции во Украина

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во телефонски разговор во саботата го повика рускиот колега Сергеј Лавров да ја прекине воената операција во...

Околу 100.000 Украинци влегле во Полска

Полскиот заменик-министер за внатрешни работи Павел Шефернакер денеска нагласи дека 100.000 луѓе ја преминале границата кон Полска од Украина од почетокот на руската инвазија...

Сите кризи што доаѓаат ќе имаат трајни последици

Светот мора да се подготви за долга војна меѓу Русија и Украина откако Москва започна инвазија на својот прозападен сосед, предупреди денеска францускиот претседател...

Операциите во Донбас ќе бидат целосно спроведени

Санкциите воведени против Русија нема да сменат ништо, операцијата да се заштити Донбас ќе биде спроведена во целина, изјави денеска заменик-претседателот на рускиот Совет...

(ВИДЕО) Бомби и бебешки плач: Погледнете го грозоморниот момент од нападот на руски авион

Социјалните мрежи се преплавени со фотографии и видеа од војната во Украина. Од почетокот на војната во Украина, на социјалните мрежи секојдневно се објавуваат видеа...

ВИДЕО- Спасувачите ја евакуираа жртвата од гранатирање во Киев

Украинската армија на Твитер објави видео од евакуација на жртва од гранатирање во Киев.„Уште едно воено злосторство против цивилното население во Украина. Спасувачите ги...

Украинската пратеничка Кира Рудик зеде пушка во раце: Не заминуваме. Путин не потцени

Кира Рудик, член на украинскиот парламент, пред само неколку дена беше зафатена со секојдневниот живот, одржувајќи состаноци и разговарајќи за законите дури и кога...

Украинскиот премиер Денис Шмихал: Русите гранатираат болници, градинки и сиропиталишта!

Министерството за одбрана на Украина објави видео на кое се гледа моментот кога руска ракета погоди станбена зграда. „Ги снимаме воените злосторства на Руската Федерација...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img