9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Ќе победиме со помош на „Големата Русија“

Лидерот на украинскиот сепаратистички регион Доњецк, Денис Пушилин, денеска изјави дека сака со Украина мирно да се договори за границите, но и дека го...

Санкциите кон САД ќе бидат проверени и чувствителни

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Русија ќе даде силен и сензитивен одговор на американските санкции. – Нема сомнеж дека ќе биде даден силен...

Фон дер Лајен: Нема вечно да зависиме од Русија кога си ја имаме Норвешка!

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, се сретна со премиерот на Норвешка, Јонас Гар Стор, стратешка земја во однос на набавката на...

10 месеци затвор за Словенецот кој се вакцинираше наместо други

Човек во Словенија кој се вакцинираше во името на други луѓе за да добијат ковид пропусници е осуден на 10 месеци затвор поради измама. Парична...

Русија почна да ги повлекува дипломатите од Украина

„Евакуацијата на персоналот веќе започна“, изјави претставник на руската амбасада во Киев. Како што пренесуваат странските медиуми, руската амбасада во Киев го отстранила знамето од...

Во случај на инвазија на Украина од страна на Русија ,западот спремен со резервни ригорозни санкции!!!

Западните земји и Јапонија во вторникот ја казнија Русија со нови санкции поради нејзината одлука да испрати војници во сепаратистичките региони во источна Украина...

Украинскиот министер Дмитриј Кулеба го повика западот Удри посилно, удри посилно, удри веднаш!!

Украинскиот министер за западни земји: Удри посилно, удри посилно, удри веднаш Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба го повика Западот на посилни санкции против...

Полска ќе ги укине повеќето ограничувања против Ковид-19 од 1 март

Полска ќе ги укине повеќето ограничувања наметнати на Ковид-19 од 1 март, истовремено задржувајќи ја обврската за носење заштитни маски на затворени јавни места,...

Езерото Натрон е најморничавото место во светот

Едно од најморничавите места во светот, но истовремено и чудно шармантно катче е езерото Натрон во африканската држава Танзанија. Водата од реките се влева во...

Папата Фрaнсис ја осудил „ѓаволската глупост на насилството“ во Украина

Папата Франциско во средата рече дека заканата од војна во Украина му предизвикала длабока болка и ги осуди акциите кои го дестабилизираат соживотот меѓу...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img