7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

САД ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Соединетите Држави ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Русија што е можно поскоро.Во соопштението, американската администрација рече дека Американците во Русија би можеле...

„Војната ќе трае додека Путин не умре или не биде уапсен“

Дмитро Наталука е член на украинската Врховна Рада. Тој ги замени клупите на парламентот со воени пејзажи, а сега шета по улиците на Киев...

Недостасува осумчасовна листа на телефонски разговори на Трамп за време на дивеењето по Конгресот

Конгресната комисија која го истражува нападот на приврзаниците на поранешниот американски претседател Доналд Трамп врз федералниот конгрес на 6 јануари минатата година, откри дека...

Потпишување договор за безбедносни гаранции за Украина е можно дури откако руските војници ќе се вратат на своите позиции од 23 февруари 2022 година

Потпишување договор за безбедносни гаранции за Украина е можно дури откако руските војници ќе се вратат на своите позиции од 23 февруари 2022 година....

Нема да отстапиме ни еден сантиметар од територијата на нашиот сојузник

Во специјалното видеообраќање, по повод 18-годишнината од влегувањето на Бугарија во НАТО, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, го забележа придонесот на Софија, велејќи...

Американците не веруваат во повлекувањето на руската армија

Русија почна да преместува мал број војници од позициите околу украинскиот главен град Киев, соопшти синоќа Пентагон, притоа оценувајќи дека тоа е повеќе прераспоредување...

Објави ги документите за синот на Бајден

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, го повика рускиот претседател Владимир Путин да ги објави сите компромитирачки информации за семејството Бајден и односите на Хантер...

3,9 милиони од нив ја напуштиле Украина

Повеќе од 10 милиони Украинци ги напуштија своите домови од почетокот на војната, вклучително и повеќе од половина од детската популација во Украина, соопштија...

Украинците тврдат дека руската војска не се повлекува

Украинскиот град Лисичанск, кој се наоѓа во источниот дел на земјата, е гранатиран, а наводно биле погодени станбени блокови. „Оштетени се повеќе високи згради. Чекаме...

Конфликтот во Украина во фокусот, но и енергенсите

Лидерите на Велика Британија, Италија, Франција, Германија и САД денеска во телефонски разговор ја повторија потребата да се поддржат руско-украинските разговори во обид да...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img