27.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Руските убавици не сакаат војна, сакаат ова да престане!

Познатите руски манекенки Викторија Одинцова (28) и Лена Перминова (35) се огласија на социјалните мрежи откако нивната земја утрово ја нападна Украина. Вики Одинцова на...

Путин вели дека не сака да ѝ наштети на светската економија

Русија „немаше друг начин“ да се одбрани освен да ги испрати своите сили во Украина, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин додека руската армија...

Украинка истапи пред руски војник

На видеото кое за кратко време стана исклучително популарно на Твитер, се гледа како постара жена стои пред руските војници и разговара со нив, пишува...

Киев прогласи полициски час, јавниот превоз нема да работи

Киев воведе полициски час, со траење од 22 часот до 7 часот наутро. „Ова е неопходен чекор. Во сегашните услови на воена агресија и вонредна...

ЕУ-земјите вечерва на самит ќе договараат нови санкции

Високи дипломатски извори за МИА велат дека ќе се разговара и за Западниот Балкан на денешниот ЕУ самит, безбедносната проценка е дека не е...

Захарова: Нападот на Украина утринава „не е почеток, туку крај на војната“

Марија Захарова, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, за руската државна телевизија изјави дека нападот на Украина утринава „не е почеток, туку крај...

Можно е да ги оштетиле нуклеарните складишта

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, попладнево изјави дека руските сили влегле во областа Чернобил. – Во борбите можеби е оштетен и...

Лавров вели дека треба да се вратиме на Повелбата на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија секогаш ќе биде подготвена за дијалог. – За жал, нашите западни пријатели не го почитуваат...

ВО ЖИВО Русите ја преземаат контролата над аеродромот во близина на Киев

Русија во четвртокот започна инвазија на Украина од копно, воздух и море, што е најголемиот напад на друга земја во Европа од Втората светска...

Четири лица загинаа во напад на украинска болница

Четири лица загинаа, а 10 се повредени, од кои шест лекари во напад на болница во источниот регион Доњецк во Украина.Украинското воено раководство соопшти...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img