17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Каде е најдобро, а каде е најлошо ако започне светска војна?

Иако сите се надеваме дека ќе го избегнеме ова сценарио, исто како што го избегнавме во Студената војна, дел од населението се плаши од...

УНИЦЕФ: Околу два милиони деца ја напуштија Украина

Околу два милиони деца биле принудени да ја напуштат Украина, која во моментов сочинува половина од сите бегалци кои избегале од војната во таа...

Во Германија највисока инфлација од обединувањето на земјата

Годишната стапка на инфлација во Германија порасна за 2,5 процентни поени во март во однос на февруари и застана на 7,3 отсто. Ова е...

Полуостровот според устав е руска територија

Статусот на Крим е решен за Русија и Москва нема да разговара за ова прашање со Украина или со која било друга страна, изјави...

Лавров и кинескиот колега ветија мултиполарен свет

Нов, праведен мултиполарен свет ќе создаде Русија заедно со нејзините истомисленици, најави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, на средба со својот кинески...

Руски медиуми: Што ќе се случи со снабдувањето со гас во Европа по 31 март?

Русија им даде рок на „непријателските земји“ до 31 март да почнат да плаќаат за увоз на руски гас во рубљи. Тоа правило треба да...

Црногорец шест години бил на боледување

Рекордното боледување во Црна Гора траело подолго од шест години, покажува евиденцијата на Фондот за здравствено осигурување. Алармантно е тоа што има поединци кои...

Големи поплави во Австралија: Илјадници принудени да ги напуштат своите домови

Обилните дождови го поплавија источниот брег на Австралија во средата, а илјадници ги напуштија своите домови по втор пат во последните неколку недели, откако...

Финска за евентуален за руски напад: „Ги чекаме уште од Втората светска војна“!

Ако се остварат најлошите стравови на Европа - дека конфликтот во Украина ќе се прошири и на другите руски соседи - Финска ќе биде...

Поранешен заменик командант на НАТО: Нема да има мир додека Путин е на власт

Сер Ричард Ширеф, поранешен заменик врховен командант на НАТО во Европа, вели дека се сомнева во наводите на Русија дека ќе ја намали воената...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img