22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Саакашвили повторно штрајкува поради условите во затворот

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, во моментов лидер на грузиската опозиција, денеска изјави дека повторно почнува штрајк со глад, во знак на протест против...

Петмина Украинци загинаа, два транспортери се уништени

Руската армија и граничари спречија диверзантска група од територијата на Украина да ја премине државната граница, пишува РИА Новости. Во таа прилика загинаа петмина диверзанти...

Руската војска соопшти дека спречила диверзии на границата

Руската војска денеска соопшти дека војници и граничари спречиле група за „диверзивно извидување“ да ја пробие руската граница од украинска територија и дека пет...

Кредит свис обвинета дека чувала нелегални пари на сомнителни клиенти

Германскиот весник „Зидојче Цајтунг“ објави податоци од новинарско истражување на повеќе медиуми кое има за основа документи од швајцарската банка Кредит Свис од периодот 1940 до...

Снежно невреме се очекува во САД

Големо снежно невреме ќе ги зафати САД во следните 24 часа, па температурите на места ќе бидат и до 30 степени под просекот, предупредија...

Околу 147.000 руски трупи сѐ уште се на готовс

Украинската војска негираше дека гранатирала пограничен објект што го користи руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), нарекувајќи го тврдењето на Москва „лажни вести“. – Не...

Конечно после две години строги карантински мерки , Австралија ги отвара своите граници!

Австралија повторно ги отвори границите што ги затвори панемијата „Ковид-19“ по речиси две години, а во понеделник пристигнаа првите целосно вакцинирани туристи од странство,...

Русија остана без еден граничен објект

Официјална Москва соопшти дека граната истрелана од Украина уништила пограничен објект што го користела руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), во момент на загриженост...

Стив Андерсон-Меклин и Роб Андерсон-Меклин се хомосексуална двојка од Пенсилванија, посвоиле шест браќа и сестри затоа што не сакале да ги разделат

Стив Андерсон-Меклин и Роб Андерсон-Меклин се хомосексуална двојка од Пенсилванија која посвоила шест браќа и сестри затоа што не сакале да ги разделат. Децата,...

За Кремљ ситуацијата во Украина е исклучително тензична

Рускиот претседател Владимир Путин го свика за денеска Националниот совет за безбедност, поради загриженоста за кризата во Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img