20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Орбан шокираше со своите зборови на инаугурацијата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска на својата инаугурација го осуди „самоубиството“ на Западот и ја повтори својата „црвена линија“ за санкциите против Русија, пишува Данас. –...

Бугарската министерка ги откри позициите на Софија во Брисел

Вклучувањето на бугарското малцинство во уставот на Македонија нема да биде доволен за кревање на ветото на Софија за Скопје, појасни денеска бугарската министерка...

Борел вели дека рокот за Скопје и Софија е до 30 јуни

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел изјави дека поставува временска рамка за решавање на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, до...

Македонија исполни сѐ што беше побарано од неа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на првата седница на формалниот Совет за надворешни работи на ЕУ со министрите од Западен Балкан. Османи...

Лукашенко предлага ОДКБ да биде противтежа на НАТО

Поради сѐ поизвесното приклучување на Шведска и Финска во НАТО, белорускиот претседател Александар Лукашенко повика на зајакнување на Организацијата на Договорот за колективна безбедност...

Елизабет Борн доаѓа на местото на Кастекс кој даде оставка

Триесет години по краткиот престој на Едит Кресон (1991-1992) во хотелот „Де Матињон“, од вечерва тој повторно ќе биде запоседнат од жена. Реизбраниот француски...

Британските медиуми објавија видео кое се рашири на социјалните мрежи, на кое наводно се гледа движењето на воени возила кон финската граница

Британските медиуми објавија видео кое се рашири на социјалните мрежи, на кое наводно се гледа движењето на воени возила кон финската граница. Се верува...

Природни средства за чистење: Зошто се добри и како да ги направите дома?

Купувањето средства за чистење често содржи различни хемикалии и соединенија кои можат да му наштетат на нашето здравје, но и на природата. Вдишувањето на...

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска денеска е прекинат, наведува мрежниот оператор

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска денеска е прекинат, наведува мрежниот оператор. Русија досега обезбедуваше околу 10 отсто од потребите за струја на...

Поддршка за Шведска и Финска, воената вежба „Брз одговор 22“ беше успешна

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка и поддршката на Владата...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img