9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Русија го казни ТикТок за ЛГБТ пропаганда

Судот во Русија ја казни мрежата ТикТок со три милиони рубљи (52.074,06 евра) затоа што одби да ја избрише содржината за која руските власти...

Во ВМА десет лица се хоспитализирани поради труење со печурки

Уште четворица пациенти поради труење со печурки, вкупно десет, се хоспитализирани во Националниот центар за контрола на отрови при Академијата за медицински науки во...

Украинците објавија упатства: Што да се прави во случај на нуклеарен напад?

Украинскиот центар за стратешка комуникација и информациска безбедност, кој е формиран во Министерството за култура и информатичка политика на Украина како еден од механизмите...

Кралицата на Данска им ги одзеде кралските титули на 4 внуци

Данското кралско семејство објави дека четирите внуци на кралицата Маргарета ќе ги загубат титулите принц и принцеза на 1 јануари 2023 година. Данското кралско семејство...

Зголемен е бројот на жртвите на стадионот во Индонезија

Уште шест лица починаа од повреди здобиени во инцидент на фудбалски стадион во Индонезија, со што бројот на загинати се искачи на 131, потврди...

Овие четири бои можат да ве заштитат од каснување од комарец

Комарците се прилично неизбежни во лето, но дали одредена боја може да помогне во борбата против овие штетници кои зујат? Еве што вели тим...

Бајден го заврши говорот, па тргна во погрешен правец

Откако пред неколку дена имаше гаф на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот претседател Џо...

Австралија додаде 15 нови загрозени видови на листата

Австралија најави 15 нови загрозени видови, меѓу кои и малиот валаби, нагласувајќи дека ќе спречи целосно исчезнување на некои растенија и животни. Владата на премиерот...

До септември во земјата влегле повеќе од 70.000 мигранти, главно од Авганистан

Извршниот директор на Центарот за заштита и помош на барателите на азил, Радош Ѓуровиќ, рече дека најавеното усогласување на визниот режим меѓу Србија и...

Силни експлозии – Харков е ракетиран, има мртви

Генералштабот на украинската армија соопшти дека руските војници се обидуваат да ги задржат привремено освоените територии и дека единиците на одбранбените сили на Украина...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img