20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Британската министерска облече шубара и се сретна со Лавров

Британската министерка за надворешни работи, Лиз Трус, утринава го предупреди Кремљ дека ќе се соочи со „сериозни“, тешки последици за каква било окупација на Украина, пристигнувајќи на средба...

Ѓикиќ предупредува за проблемот со неодговорната употреба на антибиотици

Научникот Иван Ѓикиќ од Универзитетот Гете во Франкфурт предупреди на болничките супербактерии кои се отпорни на многу антибиотици и кои, како што рече, претставуваат...

Пијан камионџија минал на црвено и уништил над 30 возила

Три лица се повредени кога пијан возач на камион налетал на повеќе од 30 автомобили во градот Фирт во германската провинција Баварија. Камионот, управуван од...

Почина Едуард Кукан, беше специјален пратеник на ОН за Косово

Поранешниот словачки политичар и дипломат Едуард Кукан почина на 82-годишна возраст, соопшти денеска портпаролката на Универзитетот Комениус во Братислава, Ленка Милер, јавуваат словачките медиуми. Во...

Најновите информации за пандемијата на вирусот ковид-19 покажуваат дека започнала во кинеска лабораторија

Најновите информации за пандемијата на вирусот ковид-19 покажуваат дека започнала во кинеска лабораторија. Научниците пронајдоа траги од коронавирус кои би можеле да ја поддржат теоријата...

Протече нова компромитирачка фотографија на Борис Џонсон

Лондонската полиција ќе ја преиспита својата одлука да ја прекине истрагата за божиќниот собир на Даунинг стрит 10, откако во јавноста протече нова фотографија...

Руските војници вежбаат одбрана од агресија на украинската граница

Русија и Белорусија денеска почнаа заеднички воени вежби предизвикаувајќи загриженост во западните земји дека Москва подготвува голема ескалација на конфликт во Украина. Руското Министерство за...

По Париз, камионџиите планираат блокада на Брисел

Во Франција организираа Конвој на слободата по примерот на протестите на возачите на камиони во Канада. Возачи на камиони се собраа во неколку градови...

Што ќе научи папагал во манастир? „Господи помилуј, слава тебе Господи“

Папагалите се интересни животинки, особено оние кои умеат да зборуваат. Односно, тие не зборуваат, туку повторуваат. Во тоа нивно мало мозоче го меморираат сето она...

Повисока плата за администрацијата или штрајк

Словенечките синдикати на вработените во јавниот сектор се заканија со штрајк доколку Владата не одговори на нивните барања до следната недела за зголемување на...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img