20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Свет

Минатата недела 5.000 мигранти беа фатени како илегално ја минуваат унгарската граница

Унгарската полиција во текот на изминатата недела во пограничната зона открила 3.033 лица без валидни документи за престој во Унгарија. На оградата на унгарско-српската...

Нарко тунел на границите на САД и Мексико: Долг како фудбалско игралиште, има и шини

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, додека фудбалско игралиште, кое има струја, вентилација, железнички систем, а ѕидовите се зајакнати. Инспекторите утврдиле дека...

Австрија не планира да влезе во НАТО

Додека војната во Украина ги принуди Шведска и Финска да размислат како да ја зајакнат својата безбедност во иднина, со намера двете земји да...

Во Северна Кореја беснее епидемија, војската мобилизирана!

Северна Кореја ја мобилизираше својата војска да дистрибуира лекови и да распореди повеќе од 10.000 здравствени работници за да ги лоцираат пациентите во екот...

Покачена емисијата на штетни гасови во Европа

Емисиите на штетни гасови од стопанските активности во ЕУ сега се малку повисоки отколку пред пандемијата на ковид-19, објави Европскиот завод за статистика. Испуштените гасови...

Заврши битката кај Мариупол: „На Украина и требаат живи украински херои“

Украинската армија во вторникот објави дека работи на евакуација на преостанатите војници од нивното последно упориште во опколеното пристаниште Мариупол, препуштајќи ја контролата над...

Шпанскиот крал се враќа дома

Поранешниот крал на Шпанија, Хуан Карлос ќе се врати во земјата овој викенд, првпат од август 2020 година. Шпанската телевизија „Кадена СЕР“ објави дека поранешниот монарх прво ќе...

Воздухопловните сили на САД објавија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје

Воздухопловните сили на САД објавија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета петпати побрзо од брзината на звукот. Тестот е извршен во саботата,...

Се укинуваат рестриктивните мерки кон островот

САД информираа за чекори што ќе доведат до промени во политиката кон Куба. Предвидено е ублажување на дел рестриктивни мерки од времето кога Доналд...

Германскиот канцелар Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина, предупреди на можна понатамошна ескалација

Германскиот канцелар Олаф Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина. Тој предупреди на можна понатамошна ескалација, јави ДПА. Според Шолц,...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img