0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Научниците на патеката на откривање зошто римскиот бетон е поиздржлив од денешниот

Старите Римјани биле брилијантни инженери и градители и подигнале многу прекрасни градби, вклучително и некои кои преживеале до модерните времиња речиси недопрени како Пантеонот...

Истражување: Нивото на либидото кај мажите е поврзано со ризик од рана смрт

Според една неодамна објавена студија, недостатокот на сексуален интерес кај мажите може да укажува на зголемен ризик од рана смрт. Научниците веруваат дека намалениот...

Експертите објаснуваат која е тајната на среќните луѓе

Магазинот „Тајм“ ги праша експертите за среќа - психолози, професори, автори... - што прават тие самите за да (п) останат среќни. Магазинот Time анкетираше 18...

Како долгите летови влијаат на нашето тело?

Австралиската авиокомпанија Qantas објави дека од крајот на 2025 година ќе лета од источниот брег на Австралија до Лондон за околу 19 часа со...

Карактеристики кои децата исклучиво ги наследуваат од татковците

Претходните истражувања покажаа дека детето ја наследува интелигенцијата од својата мајка, но што е со другите негови карактеристики? Има ли нешто што вашето малечко ќе...

Хороскопски знаци кои ќе ве напуштат веднаш штом забележат една ваша маана

Овие хороскопски знаци имаат навика да ги раскинуваат љубовните врски, игнорирајќи ги позитивните квалитети ако забележите само една очигледна маана кај вашиот партнер. 1. Овен Овенот...

Сакате ново милениче? Треба да го знаете ова пред мачката да дојде во вашиот дом

Дали сте размислувале да посвоите мачка? Пред тоа, треба да проверите дали сте подготвени за овие неколку предизвици кои доаѓаат со вашето крзнено милениче....

Дали вашето име започнува со буквата А? Ова е она што ова писмо го открива за вас

Што може да значи име кое започнува со буквата А? Се вели дека буквата А претставува независност и лидерство. Тоа е една од најмоќните...

Едноставен трик со кој лесно ќе ги лупите варените јајца

Јајцата се благодарна храна затоа што можеме да ги складираме на различни начини, но лупењето на тврдо варени јајца може да биде доста заморно....

Зошто понекогаш можеме да ја видиме Месечината во текот на денот?

Ноќта е вообичаено време кога ја гледаме Месечината на небото. Но, понекогаш можеме да ја видиме Месечината во текот на денот иако Сонцето сјае,...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img