9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Повеќе од 5,2 милиони деца и адолесценти ширум светот изгубиле родител или старател како резултат на пандемијата со коронавирусот

Повеќе од 5,2 милиони деца и адолесценти ширум светот изгубиле родител или старател како резултат на пандемијата со коронавирусот, покажа студијата заснована на записите...

Булдозите и коњаниците се забранети во Норвешка

Кралот Чарлс Кокер шпаниели се препознаваат по малите глави, а англиските булдози по збрчканите муцки - ова се квалитетите што ги сакаат нивните сопственици. Но,...

Потврдена засилена мозочна активност при умирање

Нова снимка од мозок на човек кој умира, открива дека сепак, во последните мигови од животот луѓето можат да оживеат некои од омилените животни...

Фејсбук нѐ прави завидливи!

Социјалните мрежи нè прават завидливи, бидејќи кога гледаме слики од нашите пријатели имаме чувство дека сите се посреќни, поисполнети и позадоволни од нас, покажа...

Апликација за виртуелна реалност, една од многуте до кои пристап имаат и младите тинејџери, вклучувала стриптиз-клуб во кој аватарите симулирале секс

Апликација за виртуелна реалност, една од многуте до кои пристап имаат и младите тинејџери, вклучувала стриптиз-клуб во кој аватарите симулирале секс. Иако Метаверзумот на...

Aстероид ги уништи диносаурусите пред 66 милиони години заедно со три четвртини од другите животни и растенија на Земјата

Да, астероид ги уништи диносаурусите пред 66 милиони години заедно со три четвртини од другите животни и растенија на Земјата, но научниците сега открија...

Касиопеја беше уловена со Х-зраци

Направена е првата снимка од остатоците од торжествена експлозија на супернова која „пукнала“ негде во 17 век, а чија светлина патувала и дури сега пристигнува до Земјата,...

Доколку се потврди дека огромен астероид е на пат да удри во Земјата, НАСА и ФЕМА би биле одговорни за информирање на светот

Доколку се потврди дека огромен астероид е на пат да удри во Земјата, НАСА и ФЕМА би биле одговорни за информирање на светот. Со...

До 2600 година ќе станеме бесмртни

Постојат четири начини за еден човек да стане бесмртен, а до 2600 година човештвото ќе биде бесмртно на овој или оној начин, смета рускиот трансхуманист и...

Излекувана прва жена од СИДА – Применета е трансплантација со матични клетки од крв од папочна врвца

Американските научници соопштија дека со трансплантација на коскена срцевина на донор кој имал природен имунитет на вирусот што ја предизвикува болеста, успешно ја излекувале...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img