9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Дали сексот излегува од мода?

Трендовите доаѓаат и си одат, но најубавите работи во животот се исти со векови. Бакнеж, интимен допир, љубезен збор и искрена насмевка нè прават...

Научниците се загрижени,климатските промени, воените конфликти, разните болести и пандемии може да биде опасна закана за опстанокот на нашиот вид

Како климатските промени, воените конфликти, разните болести и пандемии да не се доволни, научниците открија уште еден феномен кој може да го загрози опстанокот...

Студија: Влијанието на хормоналните контрацептиви врз мозокот на адолесцентите

Новите резултати од истражувањето спроведено на стаорци ја отворија вратата за потенцијалните ефекти на хормоналните контрацептиви врз мозокот во развој.Според новото истражување, синтетичките хормони,...

Земјата сега тежи шест ронограми: Усвоени се нови мерни единици

Меѓународните научници собрани во Франција во петокот гласаа за новите најмали и најголеми мерни единици, поттикнати од постојано растечкиот број на податоци, имено ронограми...

Топењето на глечерите може да ослободи тони бактерии

Огромни количини бактерии би можеле да завршат во светските мориња поради топењето на глечерите, предупредуваат научниците. Меѓу нив би можеле да се најдат потенцијално...

Научниците открија досега непознат Сончев систем кој е сосема различен од нашиот

Астрономите неодамна пронајдоа древен сончев систем кој многу се разликува од нашиот, пишува Mashable. Околу 90 светлосни години зад нас, научниците забележаа ѕвезда „бело...

ФОТО ВИДЕО | НАСА лансираше ракета кон Месечината!

По неколку неуспешни обиди, НАСА денеска го лансираше својот нов мегарокет од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината, помалку од една недела откако џиновската...

НАСА планира да лансира нов мегаракет кон Месечината во среда наутро

По два неуспешни обиди, НАСА планира да го лансира својот нов мегарокет од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината рано наутро во среда, помалку...

Дали магнетите се иднината на нуклеарната фузија?

Научниците и сонувачите ги полагаат своите најголеми надежи за иднина богата со енергија во долините источно од Сан Франциско. Таму се наоѓа Националната постројка за...

Научниците открија неочекувани работи за човечкиот мозок

Научниците ја создадоа досега најдеталната мапа на нервните патишта кои го поврзуваат хипокампусот со остатокот од мозокот, откривајќи неочекувани обрасци на врски меѓу регионите. „Бевме...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img