24.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Младите научници ги отфрлаат митовите: Зошто нивната работа е најдобра во светот?

Здружението за унапредување на науката во Хрватска Пенкала во сабота во центарот на Загреб подготвува серија претстави на истакнати млади научници, кои од прва...

Дали 5G е навистина зелена технологија или ќе троши повеќе ресурси?

Технолошката индустрија долго време се обидува да се помири со зеленото движење, иако нејзините лидери често се обвинуваат за нејасни слогани и даваат тешко...

ОН: Потоплата планета ќе значи повеќе глад во светот

Производството на храна на нашата планета е сомнително и загрижувачко. Речиси една третина од светските земјоделски култури и пасишта ќе бидат несоодветни за производство...

Санкции и за мачки од Русија: Забрана за учество на меѓународни натпревари

Меѓународната федерација на одгледувачи на мачки (Federation Internationale Feline - FIFe) одлучи да им забрани на руските мачки да учествуваат на меѓународни натпревари поради...

На малите деца треба да им се дозволи да бидат неуредни додека јадат

Клиничкиот психолог Рејчел Коен ги охрабрува родителите да им дозволат на своите бебиња да бидат неуредни додека јадат бидејќи тоа е клучно за развојните...

Истражување: Новите електрични возила се помалку сигурни од бензинските и дизелските

Новите електрични автомобили се помалку доверливи и имаат поголема веројатност да развијат дефект од моделите на бензин и дизел, покажува новото британско истражување. Анкета на...

Компанијата „Мерцедес-Бенц“ го запре и извозот за оваа земја

Германскиот производител на автомобили „Мерцедес-Бенц“ го прекина извозот на автомобили во Русија и го запре нивното производство во земјата. – „Мерцедес-Бенц“ ќе го прекине извозот...

Истражување: Новите електрични возила се помалку сигурни од бензинските и дизелските

Новите електрични автомобили се помалку доверливи и имаат поголема веројатност да развијат дефект од моделите на бензин и дизел, покажува новото британско истражување. Анкета на...

Можно е кучето да го истренирате да лае помалку

Лаењето на кучето може да биде застрашувачко, дури и ако знаете дека вашето домашно милениче лае само затоа што е исплашено или возбудено. За...

Деменција поврзана со предвремена менопауза кај жени

Влегувањето во менопауза пред 40-годишна возраст е поврзано со 35% поголем ризик од развој на деменција подоцна во животот, открива прелиминарната студија. Предвремена менопауза, како...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img