20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Светски ден на мачките: Во просек спијат половина ден

Денеска е Светски ден на мачките, кој за прв пат го прославивме во 2002 година благодарение на Меѓународниот фонд за заштита на животните.Познаваме околу...

На некои места на Месечината, температурата е таква што луѓето би можеле да живеат таму

Во раната човечка историја, пештерите им обезбедувале на луѓето заштита од стихиите и место каде што можело да се нарече дом. Сега, слични формации...

Несолена шега: научникот ја припишал фотографијата од салама на вселенски телескоп

Познатиот физичар Етјен Клајн се пошегува на Твитер: објави фотографија одблиску на зачинета шпанска хоризо салама и ја припиша на планетата Проксима Кентаури. Многумина...

Психолог: Девојките во теретаните го зајакнуваат своето тело, но не ги зајакнуваат своите права

Девојките во теретаните го зајакнуваат своето тело, но во исто време не ги зајакнуваат нивните права, бидејќи во нивниот вредносен систем се вовлекол некаков...

Апсење за апчиња: „Судир“ на професија и право – што треба да знаат граѓаните

Неодамнешното апсење на млада актерка за поседување таблета бромазепам за која немала рецепт го покрена прашањето во општеството - што ако носите лекови за...

Запознајте ги 3-те најфлертувачки хороскопски знаци

Во текот на летото, многу луѓе малку се опуштаат и се чини дека е совршено годишно време за флертување. Некои го прават тоа без...

Гледање ѕвезди 2022: Кога во август Персеидите ќе бидат највидливи

Ѕвездени погледи 2022 година - кога во август ќе го достигне врвот на метеорскиот дожд Персеиди и зошто ќе биде тешко да се набљудува...

Научниците ги „воскреснале“ органите на свињите откако тие биле мртви цел час

Научниците успеале да вратат некои од виталните функции на свинските органи откако тие биле мртви цел час. Според нив, станува збор за револуционерно откритие...

4 ефективни начини на кои родителите можат да му помогнат на своето дете да напредува

Веќе во раните години, родителите можат да ги научат своите деца некои важни лекции кои им помагаат да напредуваат во сите области. Најдобро е да...

Голема грешка која многумина ја прават, а ја уништува батеријата на мобилниот телефон

Полнењето мобилни телефони стана наше секојдневие, но многу луѓе прават грешка додека го прават тоа, што дополнително ја уништува батеријата на телефонот. Во продолжение...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img