9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Наука

Научниците од Гренланд открија ДНК стара 2 милиони години

Научниците идентификуваа ДНК стара два милиони години, најстарата досега, во седиментот од леденото доба на Гренланд, што отвора ново поглавје во палеогенетиката. Најстарата ДНК некогаш...

Научниците од Гренланд открија ДНК стара 2 милиони години

Научниците идентификуваа ДНК стара два милиони години, најстарата досега, во седиментот од леденото доба на Гренланд, што отвора ново поглавје во палеогенетиката. Најстарата ДНК некогаш...

Бразил е во сериозен ризик да ја загуби контролата над Амазон, причината е страшна

Бразил ризикува да ја загуби контролата врз својата амазонска прашума поради организираниот криминал и трговците со луѓе кои го користат регионот за шверц на...

Последната полна месечина во годината е пред нас: како ќе се чувствувате?

Се полни во четврток на 8 декември во 05:08 часот во знакот Близнаци. Што е карактеристично за последната полна месечина во годината? Овој пат Месечината...

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Полот на луѓето и другите бебиња цицачи се одредува со комбинација на хромозоми, XX за женски и XY за маж. Меѓутоа, човечкиот Y хромозом...

Ова се знаци дека сте ја пронашле идеалната личност за интимни врски

Прашајте 100 луѓе која е дефиницијата за секс и ќе добиете 100 различни одговори. Во зависност од тоа колку се слични вашите дефиниции, колку...

Студија: Стресот за време на пандемијата имаше значително влијание врз мозокот на тинејџерите

Мозокот на американските тинејџери физички се променил за време на Ковид-19, стареејќи побрзо од вообичаеното, се вели во една нова студија. Младите учесници во...

Едно ново истражување ја покажува поврзаноста помеѓу неухранетоста и мигрената

Нема сомнение дека главоболките можат да бидат досадни, особено ако се особено интензивни, долготрајни или чести. Сепак, мигрените се многу полоши од обичните главоболки...

Најмалку 2.500 мртви фоки пронајдени на плажите, непозната причина

Најмалку 2.500 мртви фоки се пронајдени на плажите на Каспиското езеро во Русија, соопшти локалното Министерство за екологија, додавајќи дека се уште не е...

Професионален астролог направи голем годишен хороскоп за 2023 година

Наташа Паниќ, овластен професионален астролог, која своето знаење го стекна за време на четиригодишното образование во Институтот за астролошки истражувања „Јоханес Кеплер“, создаде голем...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img