8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

За Ковачевски е најбитно работниците во неделите да бидат дома со семејствата

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ги разбира аргументите на сите заинтересирани страни, кога станува збор недела неработен ден, меѓутоа, нагласи тој, тоа е решение...

Македонски генерален конзул во Чикаго ќе биде синот на политичкиот аналитичар Алберт Муслиу, Петрит Муслиу

Македонски генерален конзул во Чикаго ќе биде синот на политичкиот аналитичар Алберт Муслиу, Петрит Муслиу, откако на синоќешната затворена владина седница, ТВ-презентерката на вести, Бесмира...

Уставниот суд нема да води постапка за укинување на разумни мерки

Уставниот суд на денешната седница не поведе постапка по иницијативната поднесена на  Одлуката на здравствените власти со која се забранува влез во објекти и...

Градинка на отворено и онлајн платформа на еко-заедницата

Денес (16-ти февруари), во новоотворениот „Центар за социјални претпријатија“ во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките идеи од проектот RISE кој втора година по...

Уставниот суд денеска ја одржа петтата седница за 2022 година на која присуствуваа сите пет судии

Уставниот суд денеска ја одржа петтата седница за 2022 година на која присуствуваа сите пет судии. По расправа за предметите од денешниот дневен ред...

Мицкоски: Џафери да ја свика Комисијата за избори и именувања

Одговорно е час поксоро да има предвремени избори зашто државата тоне во економска криза и ковид-пандемија, луѓето ги губат своите животи, енергетската криза тропа...

Се изработува Стратегија за паметна специјализација, стратешки документ кој ќе обезбеди модерен пристап за економски напредок на Северна Македонија

Се интензивира процесот за креирање на Стратегија за паметна специјализација кој започна во 2019 година. Целта е Северна Македонија час поскоро да добие стратешки...

Ковачевски-Руте: Првата Меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ ќе има позитивен импакт и за целиот регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со премиерот на Холандија Марк Руте, кој му го честиташе изборот...

Славјанка Петровска: Македонија бара да види вистинско придвижување на теренот за да биде убедена во деескалацијата на ситуацијата во Украина

Македонија бара да види вистинско придвижување на теренот за да биде убедена во деескалацијата на ситуацијата во Украина, изјави министерката за одбрана, Славјанка Петровска...

Расчистено разбојништво во Скопје, осомничени четири лица 

На 15.02.2022 во Полициската станица Аеродром бил извршен службен разговор со четири малолетници од скопско, и тоа двајца од с.Зелениково, еден од с.Орешани и...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img