8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Сончево со мала до умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, поизразен долж Повардарието. Минималната температура ќе биде...

Богоев е новиот директор во Центарот на СДСМ

Вечерва се одржа седница на Централниот одбор на СДСМ, која поради заштита на здравјето се одржа онлајн, преку дигитална платформа. Членовите на Централниот одбор дискутираа...

Не се откриваат точните локации каде ќе се врши скринингот

Скрининг-тестирањето по случаен избор кое треба да покаже колкав процент граѓани имаат хуморален имунитет кон коронавирусот оваа недела планирано е да се одвива на...

Само вакцинираните Македонци можат да влезат во овие земји

Министерството за надворешни работи информира дека со новите ковид протоколи во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, целосно вакцинираните лица, согласно утврдените...

Од ковид-19 почина 21 лице, регистрирани се 465 нови случаи од 1.707 тестови

Како последица од ковид-19 животот го загуби 21 лица, регистрирани се 465 нови случаи, додека како оздравени се водат  1.880 пациенти информира Министерството за...

Мицкоски ја обвини власта дека ги намалила парите за општините

И покрај енергетската и економската криза дотациите кон општините се намалени на 312 милионни евра, изјави денеска претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за...

Велешанката Илоска се изјасни за убиството

Утрово, во Основниот суд Велес започна судењето на Павлинка Илоска која се товари за кривично дело „убиство во миг“. Таа пред судот кажа дека не...

Обвинувања за киднапирање, злоставување и за аскетски живот

Верската група „Лев Тахор“ која во изминатите денови внесе немир кај кумановци претходно била протерана од Босна и Херцеговина. Според босанските власти ова не...

(Галерија) Филипче: Денес во Специјалната болница „Св.Еразмо” во Охрид извршена првата микроскопска операција на тумор на мозок.

Специјалната болница „Св.Еразмо" во Охрид за прв пат доби неврохируршки микроскоп. Денеска со моите колеги д-р Милошевски и д-р Миќуновиќ, со хируршкиот микроскоп извршивме...

Преовладуваат домашните, но имало и странски

Лани во декември во земјава престојувале 39.222 туристи од кои 53 отсто се домашни, а 47 отсто странски посетители кои оствариле 78.237 ноќевања при...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img