8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

За два-три дена ќе се дефинира конкретниот предлог на Владата

Советот на СОНК не добил конкретен предлог за покачување на платите и затоа до крајот на викендот треба да одлучи за главното барање од...

ФДА даде дозвола за итно одобрување на тест за за ковид-19 кој се прави преку здив

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) даде дозвола за итно одобрување на тест за за ковид-19, кој се прави преку здив, јаи ДПА. Уредот...

Ова е непријателски чекор, ќе има сериозни последици

Руската Амбасада во Скопје излезе со реакција по повод протерувањето на дополнителни шест руски дипломати од страна на Северна Македонија. „Без да се најави реакцијата...

Бугарија нема да го повлече ветото до јуни!

Нема време до крајот на француското претседателство да се отвори Уставот на Македонија за во него да се впишат Бугарите како државотворен народ, што...

Директорот ја следи опасноста од непосредна близина

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, одржa прес–конференција на која ја извести јавноста за постоење на уште една голема нестабилна карпа...

Институтот Преспа ги праша граѓаните, САД се на второ место

Граѓаните сметаат дека најголем пријател на Северна Македонија е Србија. За речиси 39 отсто од испитаниците, Србија е прв избор на пријателство, додека на...

96 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.688 тестови, а регистрирани се 96...

Во Владата се оптимисти по денешниот состанок со СОНК

Владата и претседателството на СОНК, придружено со претставници на дел од регионалните одбори на синдикатот во текот на претстојниот викенд остануваат во комуникација за...

Кривичен суд за сообраќајката кај „Сити мол“

Претседателот на судечкиот совет во случајот за сообраќајната несреќа кај „Сити мол”, при одмерување на казната се водел исклучиво од постоечките законски одредби кои...

Секогаш сме се придржувале до коалицискиот договор

Не сум потпишал документ од бугарска страна за Македонија, бидејќи секогаш сме се придржувале до коалицискиот договор и до постојната рамковна позиција, порача бугарскиот...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img