20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Ковачевски: Целта е да се обезбеди пониска цена за гас

Премиерот Димитар Ковачевски упати голема благодарност до Европската Унија што во време на енергетска криза донесе одлука Македонија да стане дел од оваа платформата...

Македонија ќе биде вклучена во Платформата на ЕУ и САД

Европскиот совет донесе одлука за колективна набавка на гас и други извори на енергија во име на земјите-членки. Важно е што земјите од Западен...

Земјотрес ги разбуди жителите на Валандово

Земјотрес со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала утринава беше почувствуван од населението во Валандово и околината. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот...

Каков викенд нѐ очекува?

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе се движи од -3 до...

Ноќеска почнува летното сметање на времето

Од ноќеска почнува летното сметање на времето, кога стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека наместо два ќе...

Фатиме Фетаи, Тупанчевски и Нанев на удар на Антикорупциска и ДКСК

Вишата обвинителка Фатиме Фетаи, министерот за правда Никола Тупанчевски и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев, се најдоа на тапет во јавноста...

Децата нема да имаат обврска да носат маска, освен ако по сопствена волја не бараат да носат маска

Главниот координативен кризен штаб за справување со ковид-19 (ГККШ) на денешната седница одлучи да ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести и на...

Две претставнички од германското МНР со битна порака

„Македонија мора да реши која ѝ е црвената линија за постигнување компромис со Бугарија, во кој дел ќе попушти, а што ќе побара за...

Гори борова шума и сува трева на пет километри од карбинското село Радање

Гори борова шума и сува трева на пет километри од карбинското село Радање. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев за МИА вели дека на терен...

Запленети се марихуана, хероин, амфеатамин, прашкаста материја…

Во текот на денешната полициска акција на територијата на цела држава приведени се над 20 лица, против кои по документирање на случаите ќе бидат...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img