17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Евроамбасадорот Гир најави добри вести за судските реформи

Врховниот суд на Република Северна Македонија, според шефот на Делегацијата на Европската Унија во земјава, амбасадорот Дејвид Гир, е успешна приказна и пример за...

Регистрирани се 262 новозаразени со ковид

Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, информира дека во последните 24 часа се направени 2.225 тестови, а регистрирани се 262...

Сали: Секој ден имаме по 300 новозаразени со ковид-19

Секој ден имаме новозаразени по 300 жители од државава, а тоа значи дека вирусот сѐ уште постои и ја чека најмалата можност да се...

Покренато обвинение против лекарка

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело „тешки дела против здравјето на луѓето“. Обвинетата, како што...

Асоцијацијата на македонски атеисти на апарати

На социјалната мрежа Фејсбук постои веќе неколку години е активна групата „Асоцијација на македонски атеисти“, а којашто брои над 5.500 членови. На пописот, пак, заведени...

Ковачевски – Хулм: Важен е развојот на Северна Македонија по европскиот пат и за Западен Балкан и за ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, се сретна со Мелани Хулм, државна министерка за Европа и меѓународни односи на покраината Баварија...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ и ДУИ наместо дипломати од кариера за амбасадори се предлагаат партиски војници.

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека владата на Димитар Ковачевски со амбасадорски места задоволува коалициски апетити и за амбасадори наместо дипломати од кариера праќа партиски функционери...

Времето денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно, уште од изутрина со повремени локални врнежи од дожд, пообилни во западните делови. Ќе дува умерен до засилен,...

Арифи нова амбасадорка во ЕУ, а Димовски во Париз

Зоран Попов е еден од предлозите на МНР за нови амбасадори кои веќе поминале на Влада, покрај екс градоначалничката на Тетово Теута Арифи и...

Симовски вели сега имаме контигент на население за кои немаме податоци

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вечерва изјави дека неопафтеното население со Пописот 2021, од 7,3 отсто или 132.000 граѓани не е...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img