20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Над четири часа гаснеле пожар во Долно Палчиште, тројца побарале лекарска помош

Дури 20 пожарникари и време од речиси четири часа биле потребни ноќеска за да се изгаси пожар кој зафати објект во тетовско Долно Палчиште,...

На празникот Св. Тројца на 5 јуни годинава, поглаварот на (МПЦ-ОА) г.г Стефан ќе ја одржи првата заедничка богослужба со вселенскиот патријарх Вартоломеј во...

На празникот Св. Тројца на 5 јуни годинава, поглаварот на Македонската православна црква (МПЦ-ОА) г.г Стефан ќе ја одржи првата заедничка богослужба со вселенскиот...

ОСМАНИ НА СОСТАНОК СО МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ЕУ ВО БРИСЕЛ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе учествува на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во Брисел, на кој се поканети...

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Ковачевски се плаши од избори

ВМРО-ДПМНЕ и денеска реагира на однесувањето на премиерот Димитар Ковачевски во врска со скандалот што го направи претседателот на собрнаието Талат Џафери. „Ако падне Талат...

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе...

Земјата ќе поднесе барање за членство во НАТО

Финска донесе официјална одлука за влез во НАТО, се наведува во соопштението на Владата, пренесуваат агенциите. Финскиот претседател Саули Ниинисте објави дека скандинавската нација ќе...

Одложена заедничката седница на двете влади

Заедничката седница на владите на Северна Македонија и Бугарија во Скопје, на која требаше да учествува бугарска владина делегација предводена од премиерот Кирил Петков,...

ВМРО-ДПМНЕ: 4 години неспособност и неработа на СДСМ не се покриваат со снимени видеа без медиуми!

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати реакција до медиумите во врска со вчерашната прес-конференција на СДСМ Охрид. „СДСМ откако катастрофално беа поразени поради неработата и неспособноста, без...

Реакција за вчерашниот ЦО на НСДП, Кристијан Трајковски

Вчера (14.05.2022), Централниот одбор на НСДП донесе разочарувачка и недемократска одлука да се отфрли мојата уредно поднесена кандидатура и програма. Одлуката да се има...

Трајковски бара да му се уважи кандидатурата за партиски претседател

Организацискиот секретар на НСДП, Кристијан Трајковски, обвинува дека одлуката на Централниот одбор на партијата да прифати само еден кандидат за претседател е недемократска и...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img