22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Боки 13 си го бара телефонот, судијката вели дека ништо битно немало во пораките на Ватсап

Судијката Софче Гаврилова на денешниот судски процес за „Меѓународен сојуз“ во Основиот кривичен суд донесе лаптоп со цел да докаже дека може да се...

Ковачевски: Северна Македонија не е повеќе хибриден режим, продолжуваме со унапредување на слободата и демократијата

Според истражувањето на угледниот „Економист“, за индексот на демократија во светот, Северна Македонија повеќе не е рангирана како „хибриден режим“ и влезе во зоната...

Признаа вина за „Титаник“: Јанкулоска, Протоѓер, Јанакиески се извинија за навредите од „бомбите“

Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески, Мунир Пепиќ и уште четворица признаа вина на денешното рочиште за случајот „Титаник“ на поранешното СЈО за злосторничко здружување...

ТВ-екипите и новинарите немале пристап до авионот

Националните телевизии и нивните новинарски екипи немале пристап до авионот „Гуливер“ кој утринава слета во Скопје од Софија како знак на добра волја меѓу...

Претседателот Пендаровски: Потребно е кревање на свесноста за постоењето на дезинформациите и нивните ефекти

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на завршната конференција на проектот „Информации против Дезинформации: Градење на отпорност кон дезинформациски практики во пост-ковид опкружување во...

Апасиев ќе предложи нов закон до Собранието

Лидерот на Левица Димитар Апасиев најавува дека неговата партија ќе предлпожи законско решение со кое, како што вели, апанажа ќе им следува и на...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 11.02.2022

На 11.02.2022 во Кавадарци, полициски службеници од ОВР Кавадарци го лишиле од слобода Ш.Ј.(30) од Велес. Тој бил баран со потерница од Казнено-поправната установа...

Приведени двајца тетовци за издржување на затворски казни

На 10.02.2022 полициски службеници на СВР Tетово околу 11.45 часот на улица „146“ во Тетово го лишиле од слобода Н.А.(27), а околу 17.15 часот...

Приведени дилери на дрога во Битола

На 10.02.2022 во Битола, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола ги лишиле од слобода Е.Џ.(20)од Ресен...

Ковачевски вели историјата да им ја оставиме на историчарите

Во одговор на новинарско прашање во врска со емитувањето на бугарски филмови на нашата територија, во кои ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев се...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img