9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Жестоката пресметка меѓу партиите ќе ни донесе струја

Откако ВМРО-ДПМНЕ самоуверено испрати јавна порака до СДСМ слободно да ја одземе струјата која наводно ја произведува Христијан Мицкоски, се огласи СДСМ со список...

Нова пропуштена можност за целосно помирување на МПЦ-ОА и ПОА

По којзнае кој пат во период од неколку месеци пропуштена е нова шанса за целосно црковно помирување и за конечно придвижување на прашањето за...

Мухамед Зекири се товари дека го оштетил буџетот за околу 1,5 милиони евра

Поднесено е обвинение за поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зекири, кому се предлага да му се продолжи и куќниот притвор, соопшти денеска Основното...

Тренчевска: Преку дијалог можеме да најдеме флексибилни решенија кои секогаш се во корист на работниците

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со Амбасадорот на Австрија, Д-р Георг Вуцас и претставници на текстилната компанија „Текспорт“....

452 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (03.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила...

До петок ЈСП со помош на Градот ќе треба да исплати половина од долгот кон приватните превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес превоз“

До петок ЈСП со помош на Градот ќе треба да исплати половина од долгот кон приватните превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес превоз“. До почетокот...

Новинарите добија надлежен обвинител

Гаврил Бубевски, основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје ја назначи Искра Хаџи Василева јавната обвинителка од истата институција како лице за контакт во врска...

Средба на „огнените“ со Ахмети, ќе почека интерпелацијата за Груби

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска ќе има нова средба со т.н. Огнена група која иницираше реформи во партијата, брифираат...

МВР – Извадок на дел од дневните настани

На 03.10.2022 во 21.45 часот на подрачје на Карпош од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје лишени од слобода се...

Левица повикува на протест под паролата „Не за бугарскиот Хитлер“

Партијата Левица најави протест на 7 октомври, петок, во 11.30 часот, пред трговскиот центар Амам – Охрид, поради отворањето на контроверзното здружение „Цар Борис...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img