17.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Алијансата не е закана за никого

Ставот на Република Северна Македонија, како најнова членка на НАТО Алијансата во однос на проширувањето е јасен, а тоа е дека ја поддржуваме политиката...

176 нови случаи на ковид-19, две лица ја загубија битката

Министерството за здравство информира дека во последните три дена во земјава се регистрирани 176 нови случаи на ковид-19, две лица ја загубија битката со...

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на Српската православна црква (СПЦ) денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно со Охридската архиепископија, објави српскиот портал Блиц, повикувајќи...

Второ прскање против комарци над градот Скопје

Во периодот од 17.05 до 20.05.2022 година на подрачјето на градот Скопје ќе се врши терестрична дезинсекција против возрасни форми на комарци. Ова е...

Потегот на вселенскиот патријарх ги измеша лончињата

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија не добила покана и не планира одржување заедничка света архиерејска литургија меѓу великодостојниците на нашата и на Српската...

Пратениците да се вратат на работа, нѐ чекаат важни закони!

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оцени дека само ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието, а не целата опозиција, како и дека тоа го прави од политички причини,...

Нема крај на изненадувањата од Софија

Државата има институции и механизми за заштита на правата на сите граѓани, вклучувајќи ги и оние коишто се самоопределуваат како Бугари, рече премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско...

Милошоски смета дека пцостите на спикерот се досега најтешка повреда на Етичкиот кодекс

Пратеникот Панчо Минов, кој е претседател на Комисијата за деловнички прашања во најкус можен рок треба да закаже јавна седница, да го покани и пратеникот Талат Џафери и...

Над четири часа гаснеле пожар во Долно Палчиште, тројца побарале лекарска помош

Дури 20 пожарникари и време од речиси четири часа биле потребни ноќеска за да се изгаси пожар кој зафати објект во тетовско Долно Палчиште,...

На празникот Св. Тројца на 5 јуни годинава, поглаварот на (МПЦ-ОА) г.г Стефан ќе ја одржи првата заедничка богослужба со вселенскиот патријарх Вартоломеј во...

На празникот Св. Тројца на 5 јуни годинава, поглаварот на Македонската православна црква (МПЦ-ОА) г.г Стефан ќе ја одржи првата заедничка богослужба со вселенскиот...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img