27.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Македонија

Русковска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители

Обвинителката Вилма Русковска денеска ја поднесе жалбата до Советот на јавни обвинители поради суспензијата што ѝ беше изречена од страна на републичкиот јавен обвинител...

Од утре следува нестабилно време

Подрачјето на Северна Македонија од утре до средината на следната седмица ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо...

Видео- Наумче Мојсоски со „телохранители“ на пресконференција безобзирно лаже за и околу организација на Охридски пливачки маратон

Две „вистини“ еден пливачки маратон,од како најнапред државата крена раце и се откажа од Охридскиот пливачки маратон и по експресниот одговор од охриѓани и...

Гласааат болните и затворениците во Маврово-Ростуше, Центар Жупа и во Тетово

Започна гласањето за изборите за градоначалници на општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за членови на Советот на општина Тетово. Државната изборна комисија...

Османи: Станува збор за маргинална група историчари во Бугарија кои се на маргините на политичката дебата и се поставени провокативно кон овој процес

Во јавноста се создаде погрешна перцепција дека историчарите од бугарскиот дел од Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања изразиле чувство на триумфализам...

Во село Буковиќ се тепале директорот на школото и неговиот заменик

Вистинска драма во средата се одвивала во скопското село Буковиќ кога заменик-директорот и директорот на локалното училиште си ги одмериле силите со тупаници. Како што...

Сашо Донев-Охридски пливачки маратон ЌЕ имаТ,2 милиони денари за организација на пливачкиот маратон ќе издвои Општина Охрид

-„Како претседател на Советот на Општина Охрид ја свикав 15-та седница на која: - Ќе се обезбедат 2.000.000 денари за организација на Охридскиот пливачки маратон 🏊‍♀️Охридски...

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло.Максималната температура ќе достигне до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон...

Национален парк „Маврово”-На потегот помеѓу село Јанче и Ростушки мост, која би можела да биде агресивна откако ја удрил автомобил.

Националниот парк „Маврово” доцна синоќа на официјалната Фејсбук страна објави информација за повредена мечка на делницата Дебар – Маврово, на потегот помеѓу село Јанче...

Македонскиот тим од историската комисија одговара на нападите и критиките

Mакедонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, одговори вчера на реакциите и критиките во врска со објавените решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img