9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Култура

МАНУ ЧАО ДОАЃА НА „ТАКСИРАТ“

Ману Чао пристигнува во Скопје со акустичен концерт кој ќе се одржи на 26 септември со почеток во 20:00 часот во Младинскиот Културен Центар,...

Почина маестро Фимчо Муратовски, еден од основоположниците на диригентската уметност во земјава

Денеска, на 91-годишна возраст, почина маестро Фимчо Муратовски, еден од основоположниците на диригентската уметност во земјава, и поранешен директор на Македонската филхармонија. „Со маестро Муратовски...

Четириесет и првото издание на Скопскиот џез фестивал, годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври

Четириесет и првото издание на Скопскиот џез фестивал, годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, а ќе понуди 10 концертни настапи и...

Друштво ќе му прават спомениците на Тесла, Пупин, Десанка Максимовиќ…

Српската културна градина од Кливленд и Научната Фондација Тесла вчера, во недела, на крајот од Ју Ес Опен открија биста од Новак Ѓоковиќ под...

Вистинска приказна за девојчето кое се сретнало со д-р Менгеле

Во издание на „Бата прес“ објавен е романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од шпанскиот писател Антонио Г. Итурбе. Книгата од шпански на македонски јазик ја...

Отворен Фестивалот на камерен театар во Струмица

Завесата на 30. јубилејно издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој традиционално почнува на Денот на независноста, синоќа ја кренаа актерите...

Јубилејното 25 издание ќе го отвори Канскиот победник со „Триаголник на тагата“

Во петок со почеток во 19 часот ќе се одржи отворањето на изложбата на плакати по повод 25 години Скопје филм фестивал (СФФ) во...

Актерот доби награда за најдобра машка улога во Нови Сад

Никола Ристановски за улогата на д-р Томас Стокман во претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен доби награда за најдобра машка улога на фестивалот „Нов...

Какви свечени и културни активности се подготвуваат за Денот на независноста?

Во организација на Владата на Република Македонија, по повод чествувањето на големиот празник, 8 Септември – Денот на независноста, под мотото: „Обединети во слободата“...

Утре почнува првиот фестивал на книгата

Утре започнува првиот Фестивал на книгата на отворено пред СЦ Борис Трајковски (кај картингот) кој ќе трае сè до 12 септември. “Скопје чита!” е мотото...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img