8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Култура

Младинскиот културен центар го поништува конкурсот за избор на идејно-графичко решение за целогодишна јубилејна програма „50 години МКЦ“

Младинскиот културен центар соопшти дека го поништува конкурсот за избор на идејно-графичко решение за целогодишна јубилејна програма „50 години МКЦ“. Одлуката доаѓа откако се...

Лука Павиќевиќ освои трето место во жестока конкуренција

Средношколци од меѓународното училиште „Нова“ освоија бронзен медал во вкупниот пласман на меѓународниот турнир во општо знаење (CEESA Knowledge Bowl) на кој учествуваа 24 тимови...

Челиковиќ, Стојчевски, Пандев и Андоновски меѓу добитниците

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) во пресрет на 75-годишнината од основањето ги додели годишните награди на добитниците за 2021 година. Наградата „Стале Попов“ за...

Познатата слика „Три фигури“ на Ана Лепорскаја е испратена на реставрација откако било утврдено дека чуварот на неа цртал со хемиско пенкало на неговиот...

Познатата слика „Три фигури“ на Ана Лепорскаја е испратена на реставрација откако било утврдено дека чуварот на неа цртал со хемиско пенкало на неговиот...

Писателите Владимир Јанковски, Румена Бужаровска, Елизабета Баковска, Јовица Ивановски, Снежана Младеновска Анѓелков и Никола Маџиров се нови членови на Друштвото на писатели на Македонија

Писателите Владимир Јанковски, Румена Бужаровска, Елизабета Баковска, Јовица Ивановски, Снежана Младеновска Анѓелков и Никола Маџиров се нови членови на Друштвото на писатели на Македонија...

Во германскиот главен град Берлин утре започнува 72. Меѓународен филмски фестивал (Берлинале)

Во германскиот главен град Берлин утре започнува 72. Меѓународен филмски фестивал (Берлинале). За главните награди ќе се борат 18 филмови. Фестивалот ќе трае до 16...

Нема академска титула за колумнистката

Не помина предлогот професорката Билјана Ванковска да стане член на Македонската академија на науки и уметности (МАНУ). Извори на Плусинфо во највисоката научна институција...

Наградата „Стале Попов“ за Ивица Челиковиќ

Книжевните награди на Друштвото на писатели на Македонија за изминатата 2021 година им се доделуваат на авторите: Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и...

Почина новинарката Цветанка Зојчевска

Цветанка Зојчевска, една од најпроминентните македонски театарски критичарки и новинарки од културата, почина вчера во Скопје на 76 години. Ќе биде погребана утре во...

Пејковски: Поучени од Прличев јас ќе речам „Арам да им е млекото на сите предавници на Македонија“

Чествувањата во чест на ловороносецот  „Григор Прличев“ продолжија денес со панихида на неговиот гроб на која присуствуваше делегација на Општина Охрид предводена од   градоначалникот...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img