9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Култура

„Фолк Фест-Валандово“ не доби пари од Министерството за култура

Јубилејното 35 издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни „Фолк Фест-Валандово“ не доби финансиски средства како поддршка од програмите на Министерството за култура за негово организирање...

Министерката за култура го цитираше Блаже Конески

Министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска во вечерашното интервју за емисијата „24 анализа“ изјави дека во дијалогот со Бугарија воопшто не се преговара...

На 84-годишна возраст вчера почина академик Радован Павловски поет, есеист и патописец

На 84-годишна возраст вчера почина академик Радован Павловски поет, есеист и патописец, соопшти Македонската академија на науките и уметностите во која тој беше редовен...

Како да ја ублажите главоболката на природен начин.

Мигрената е најчестиот тип на главоболка. Тоа е функционална васкуларна пароксизмална главоболка која се јавува периодично и обично зафаќа половина од главата. Болката е...

Почина македонскиот писател, преведувач и универзитетски професор Драги Михајловски

По долго и тешко боледување, денеска, почина македонскиот писател, преведувач и универзитетски професор Драги Михајловски. Како што соопшти Друштвото на писатели на Македонија, со своето...

Соработката меѓу Скопје и Софија во образованието и културата се интензивира

Во пријателската атмосфера и со акцент на продлабочување и интензивирање на веќе воспоставената соработка во изминатите години поминал Вториот состанок на четвртата работна група...

Нема неработна недела за културните работници

Од Советот на Синдикатот на културата на Република Македонија(СКРМ) известија дека во дел од институциите од културата не е исплатена платата за месец јануари,...

Домот на културата во Кисела Вода ќе го носи нејзиното име

На Домот на културата во општина Кисела Вода е поставена нова табла и во иднина тој ќе го носи името на актерката и поранешен...

„Збогум сеништа“ од Надја Теранова во издание на „Антолог“

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“ ја објави книгата „Збогум сеништа“ од италијанската...

Младинскиот културен центар го поништува конкурсот за избор на идејно-графичко решение за целогодишна јубилејна програма „50 години МКЦ“

Младинскиот културен центар соопшти дека го поништува конкурсот за избор на идејно-графичко решение за целогодишна јубилејна програма „50 години МКЦ“. Одлуката доаѓа откако се...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img