9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Култура

Богата музичка програма, изложби, жонглерско шоу и што уште не

„Бела ноќ“ ќе се одржи на 1.10.2022 година – сабота, на повеќе локации низ Скопје. Скопјани и посетителите ќе имаат можност да уживаат во...

Белградско драмско позориште гостува во МНТ со „Лет над кукавичкото гнездо“

На 4 и 5 октомври на сцената на Македонскиот народен театар со почеток во 20:00 часот ќе гостува Белградско драмско позориште со претставата „Лет...

Друштвото на филмските работници го донесе својот избор

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката...

Уникатна транскрипција на македонската народна песна

По 5 години од светската премиера на престижниот музички фестивал во Лудвигсбург, Германија и освојување на светските музички меридијани со музичкиот материјал изнедрен од...

Промоција на 22 романа на Божин Павловски

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и Матица македонска, утре во 12 часот во мултимедијалниот културен центар Матица ексклузив во Скопје, ќе ја промовираат колекцијата од дваесет...

Политичари, музичари, амбасадори, актери, режисери, сликари на „Звукот на Скопје”

Манифестацијата „Звукот на Скопје” вчера ги раздвижи скопјани. Посетеноста на настаните беше огромна. Изложбата „Македонија” (MASEDONIA) од бразилските уметници Даниел Kастинет ( Daniel Chastinet)...

„Звуците на чаршијата“ вечерва и утре на скопјани им нуди дводневен концентриран скопски летен фестивал на отворено

Една од најголемите манифестации на Културно-информативниот центар Скопје „Звуците на чаршијата“ вечерва и утре на скопјани им нуди дводневен концентриран скопски летен фестивал на...

Комичната оперска претстава на сцената во Националната опера и балет

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет, в среда на 21...

Помеѓу 15 и 26 септември, ќе се реализира работилница за креирање ‘лендарт’ во градски парк Љупчо Шкартов, кај Спомен- Костурница Кавадарци и НВО Инфо...

Помеѓу 15 и 26 септември, ќе се реализира работилница за креирање ‘лендарт’ во градски парк Љупчо Шкартов, кај Спомен- Костурница Кавадарци и НВО Инфо...

Актерката Дарија Ризова ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 30. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Актерката Дарија Ризова ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 30. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, кој синоќа заврши во...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img