23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Култура

На македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата „Златен чадор“ за неговиот придонес во филмската уметност

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата „Златен...

Богомила е зелен рај во срцето на Азот

Ако никогаш не сте ја посетиле или сте биле многу одамна, а сакате да одморите од ова стресно секојдневие, направете го тоа следниот викенд,...

Ќе се одржи парадата на зрелоста по пауза од 2 години

По двегодишна пауза заради ковид-пандемијата, денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе се одржи „Матурската парада“. На парадата ќе учествуваат матуранти од СУГС...

Во Домот на АРМ ќе настапат студентите на Рисима Рисимкин

Студентите на Катедрата за современ танц вечер во 21 часот на сцената на Дом на АРМ во Скопје, ќе настапат во претставата „Импулс“ на...

„ЛИРСКИОТ ДОМ НА АЦО ШОПОВ“ НА ФИЛОЛОШКИОТ ФАКУЛТЕТ ПРИ УКИМ

Со настан по повод 70 години од објавувањето на стихозбирката „Стихови за маката и радоста“ и 40 години од смртта на Ацо Шопов, денес...

Цртежот на Микеланџело е продаден за повеќе од 23 милиони евра

Цртежот на Микеланџело на гол маж е продаден на аукција во Париз во средата за повеќе од 23 милиони евра, објави аукциската куќа Кристи.Делото...

Почина новинарот Киро Герасимов

Почина новинарот, поет, есеист и хроничар на Кочани, Киро Герасимов синоќа, во 72-рата година од животот. Повеќе од три децении Герасимов беше дописник на Македонската...

35-та стихозбирка од Ристо Лазаров

Промовирана е стихозбирката „Чинук“ на Ристо Лазаров во издание на Дијалог. „Чинук“ е 35-та стихозбирка на Лазаров. Книгата ја одбележува 50-годишнината од објавувањето на неговата...

Тројца млади автори ќе претстави фестивалот Танц фест Скопје во серијата Современи кореографски идентитети

Тројца млади автори ќе претстави фестивалот Танц фест Скопје во серијата Современи кореографски идентитети, вечерва во Џепното кино, во МКЦ, во 21 часот. Премиерно ќе биде прикажан филмот „2020“ (Во потрага по...

Во Битола се одржува 23 издание на Интернационалниот фестивал

Под мотото „Помеѓу“ од денеска до 21 мај во Битола ќе се одржи 23-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрама. На сцените на Центарот за...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img