22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

Дали сте заборавени? Еве осум можни причини

Човечкиот мозок подредува, складира и обновува по потреба мноштво информации што ги апсорбираме на дневна основа. Затоа, не е ни чудо што понекогаш се...

Деменција поврзана со предвремена менопауза кај жени

Влегувањето во менопауза пред 40-годишна возраст е поврзано со 35% поголем ризик од развој на деменција подоцна во животот, открива прелиминарната студија. Предвремена менопауза, како...

Корисни навики кои го ублажуваат стресот

Ослободете се од анксиозноста со овие едноставни техники кои можете да ги примените веднаш. Подгответе се за утре Ништо не е постресно од неподготвеноста. Организирајте го...

И здравјето и болестите влегуваат преку устата

Здравјето ни доаѓа преку устата и тоа на сите ни е јасно. Но, живееме во време кога е тешко да се најде здрава храна...

Маслиново масло за лице и тело: Како се користи и при какви проблеми помага?

Маслиновото масло има многу придобивки за целото наше тело и варење. Бидејќи најчесто се користи во кујната, помалку е познато дека маслиновото масло за...

Антицелулитни креми: Што точно го предизвикува и дали воопшто делуваат препаратите?

Различни антицелулитни креми можат да помогнат во борбата против целулитот, но важно е да ги нанесувате постојано и да бидете трпеливи. Целулитот никогаш нема...

Колку протеини всушност треба да јадете во текот на денот?

Се зависи од тоа што сакате да постигнете, дали слабеете, дали сте активни и колку години имате. Ако се прашувате колку протеини треба да внесувате...

Вакцината на Pfizer / BioNTech е помалку ефикасно кај деца на возраст меѓу 5 и 11 години

Две дози на Pfizer / BioNTech против ковид-19 се покажаа како ефикасни во спречувањето на развојот на тешка болест кај деца на возраст меѓу...

Олеснете ја главоболката на природен начин

Мигрената е најчестиот тип на главоболка. Тоа е функционална васкуларна пароксизмална главоболка која се јавува периодично и обично зафаќа половина од главата. Болката е...

Спиењето на страна се смета за најздраво, но има еден несакан ефект

Спиењето на страна се смета за здраво, но кога станува збор за кожата, тоа не е така. Има безброј написи и видеа со упатства за...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img