17.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

Земањето лекови против болки за време на бременоста може да доведе до компликации

Податоците покажаа дека бројот на жени кои земале лекови против болки во текот на бременоста се удвоил помеѓу 2008 и 2015 година. Иако регулаторите велат...

Основни чекори за нега на кожата во пролет – за здрав и убав тен

Основни чекори за нега на кожата во пролет - за здрав и убав тен Нашата кожа бара многу и е под влијание на безброј фактори,...

Студијата открила врска помеѓу спиењето и телесната тежина

Не е тајна дека спиењето игра голема улога во нашето целокупно здравје, но кога станува збор за одржување на здрава тежина, колку сон всушност...

Американската ФДА го одобри третманот на Ели Лили за дијабетес тип 2

Американската Администрација за храна и лекови објави дека го одобрила лекот тирзепатид од Ели Лили, наречен „мунџаро“, за да помогне во подобрувањето на контролата...

Експертите предупредуваат на симптом на дијабетес кој често се занемарува

Според една неодамнешна студија, луѓето со дијабетес имаат ризик од проблеми со забите, а тој е дури за 20 отсто поголем кај оние кои...

Ѓумбирот е еден од најздравите производи што се користат за готвење, но и свежи

Ѓумбирот е еден од најздравите производи што се користат за готвење, но и свежи, па освен што го подобруваат и го збогатуваат вкусот на...

Мини пици од стар леб

Најдобрите начини за користење на стар леб. Состојки: (за 3 лица) - 9 парчиња стар леб - 2 јајца - 150 мл млеко - сол, бибер, оригано, босилек - 200 гр...

10 намирници кои можат да предизвикаат лош здив и 10 кои го решаваат тој проблем

Можеби се вкусни, но некои намирници може да бидат причина за вашиот лош здив. Некои намирници можеби се одговорни за оваа непријатна појава, додека...

Ова се секојдневни навики кои го оштетуваат вашиот имунитет

За превенција од болести и правилно функционирање на имунолошкиот систем, човекот треба секојдневно да води сметка - води здрав начин на живот. Одржување нормална телесна...

Може да ослабете и кога јадете слатки ако ги следите овие 4 стручни совети

Иако многу строги диети наметнуваат ограничувања за јадење слатки, некои експерти сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лош однос...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img