9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

4 причини зошто лесно може да добиете главоболка, а не сте размислувале за нив

Кога не можете да најдете причина за вашите главоболки, размислете за причините подолу. Дали одговорот се крие во нив? Пред да посегнете по лек против...

Раната дијагноза и третман се клучни за намалување на стапката на смртност од рак на дојка

За да се намали стапката на смртност од рак на дојка во Србија, превенција е рано дијагностицирање на болеста и квалитетен третман, подобра достапност...

Што треба да јаде детето за да биде среќно

Истражувањата покажале дека тоа што детето го јаде може позитивно да влијае на неговото расположение, но и на целокупното ментално здравје, пренесува „Мадерли” (Motherly)....

Тие не се проблем само за устата: Болеста на непцата е поврзана со овие сериозни болести

Болеста на непцата е меѓу најчестите хронични болести кај луѓето, а зафаќаат помеѓу 20 и 50 проценти од луѓето ширум светот. Тие се случуваат...

Лекот кој веќе е широко користен може да помогне и во лекувањето на еден вид рак

Лекот кој вообичаено се користи за лекување на холестерол во крвта може да се користи за лекување на рак на простата кој не реагира...

Одлични вести за љубителите на кафе

Ако сте меѓу ретките кои не пијат кафе, размислете да започнете. Новото истражување покажува дека кафето може да го „продолжи“ животот. Врз основа на анализа...

Сите придобивки од лененото семе за здравјето на целиот организам

Како го третирате вашето тело во текот на животот може да влијае на тоа колку ќе бидете здрави во вашите златни години. Некои фактори ни...

Овие три дела од телото треба да ги миете со сапун секој ден!

Откако започна пандемијата, слушаме дека мора да внимаваме на хигиената и редовно да ги миеме рацете за да се заштитиме себеси и другите од...

Дали може да се замрзне маслиновото масло за да трае подолго?

За здравствените придобивки од маслиновото масло доволно говори и фактот што Светската здравствена организација ја опиша медитеранската исхрана како еден од најздравите видови на...

Овие три дела од телото треба да ги миете со сапун секој ден!

Откако започна пандемијата, слушаме дека мора да внимаваме на хигиената и редовно да ги миеме рацете за да се заштитиме себеси и другите од...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img