8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

Етерични масла како лек за настинка? Тие им помагаат на возрасните, но им штетат на малите деца

Многу луѓе користат есенцијални масла за ублажување на симптомите на настинка, но лекарите предупредуваат дека тие не се погодни за многу мали деца, кои...

Експертите стравуваат од појава на сипаници на Балканот

И покрај тоа што го вакцинираше своето прво дете, Вања повлече линија кога дојде редот на нејзиниот помал син и одлучи дека нема да...

Долг ковид: Скриено оштетување на белите дробови пронајдено на специјални слики

Користејќи нов метод за скенирање со рендгенска магнетна резонанца, научниците открија оштетување на белите дробови што не е забележано на рутински слики, објави Би-Би-Си...

Лекар објасни што може да предизвика жолта боја на ноктите

Иако не изгледаат убаво, жолтите нокти обично не се показател за посериозна здравствена состојба, вели дерматологот од њујоршката клиника „Марбл Медикал“, д-р Рејчел Мејман. Таа...

Една третина од пациентите пријавиле долгорочни симптоми 6 до 12 месеци по Ковид

Скоро една третина од преживеаните од Ковид пријавиле барем еден постојан симптом 6 до 12 месеци по инфекцијата со коронавирус, според данската студија на...

Потребните диети и тренинзи можат да направат повеќе штета отколку корист

Урамнотежената исхрана и вежбањето не мора да бидат напорни, а со текот на времето таквите навики можат целосно да се вклопат во вашата секојдневна...

Антивоспалителна молекула може да биде клучна во лекувањето на астмата

Новата класа на имунотерапевтски лекови, кои се користат за лекување на артритис, псоријаза и воспалителна болест на цревата, може да делува и за луѓе...

Страв од пајаци – решението е да се активира амнезија

Фобиите воопшто не се безопасни, бидејќи тие контролираат нечиј живот, иако тој што страда од нив тоа навистина не го сака. Еден од најчестите е...

Студија: Тест кој може да ја пресмета шансата за предвремено раѓање

Предвремено родените бебиња понекогаш имаат развојни компликации, а во најдобар случај лекарите ги следат со помош на разни анализи во текот на првата година...

Здравствени придобивки од лукот

Освен што дава посебен вкус на многу јадења, лукот нуди и некои неверојатно здрави придобивки кога се јаде. Лукот содржи моќни соединенија од растителна основа,...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img