9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

Што може да ја зголеми менструалната болка?

Голем број жени доживуваат менструални болки, дисменореа, а знаете ли што може да ги зголеми? Доколку спаѓате во групата на жени кои имаат дисменореја, задолжително...

Вид на вежбање што го подобрува квалитетот на сонот

Ако се борите да заспиете, не би било лошо да почнете да правите вежби кои вклучуваат употреба на тегови. Всушност, тренингот за сила може да...

Симптоми кои може да укажуваат на згрутчување на крвта

Згрутчувањето на крвта е многу сериозно и треба да се лекува што е можно поскоро. Во некои случаи, тие можат да се претворат во...

По леукемијата, туморите на мозокот се најчестите малигни заболувања во детството

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека секоја година во светот се поставуваат околу 300.000 дијагнози на малигни заболувања кај деца на возраст од 0-19...

Истражувањата покажаа кој пијалок и на кој начин го продолжува животот

Најдобрата опција кога станува збор за пиење чај е зелениот чај, а тоа го утврдиле експерти од Кинеската академија за медицински науки. Тоа не значи...

Не земајте јод самостојно! Може сериозно да го загрозите вашето здравје

Лекарска комора на Р.Хрватска (ХЛК) во четвртокот соопшти дека поради заканите на Русија со нуклеарно оружје, бележат зголемена побарувачка за таблети со јод, иако...

Направете сок што ќе ви ги стопи килограмите за 5 дена

Во организмот се таложат штетни материи кои потекнуваат од лошата исхрана, алкохолот, тутунот, концентрираниот шеќер, микроорганизмите, како вирусите и бактериите, но и поради загадената...

Банана и мед, здрава, вкусна и лековита комбинација

Понекогаш не сакаме да прифатиме да пробаме некој природен лек бидејќи многу често ни се чини дека е нешто крајно невкусно. Мешавината од банана и...

Дали сте заборавени? Еве осум можни причини

Човечкиот мозок подредува, складира и обновува по потреба мноштво информации што ги апсорбираме на дневна основа. Затоа, не е ни чудо што понекогаш се...

Деменција поврзана со предвремена менопауза кај жени

Влегувањето во менопауза пред 40-годишна возраст е поврзано со 35% поголем ризик од развој на деменција подоцна во животот, открива прелиминарната студија. Предвремена менопауза, како...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img