8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Здравје

Ова е првиот симптом на рак на дебелото црево што луѓето го забележуваат

Ракот на дебелото црево е најчеста малигна болест во Хрватска, додека ракот на дојката и белите дробови е меѓу трите најчести форми на рак...

Престој во шума: Одлично за срцето и белите дробови, потребни ви се само 15 минути дневно

Добро е познато дека престојот на свеж воздух и во природа позитивно влијае на организмот. Постојат различни истражувања кои велат дека престојот во шума е...

Д-р Радовановиќ: Стрептококата е насекаде околу нас – изолацијата е единствената мерка за заштита

Стрептококот е респираторна инфекција, многу честа бактерија, која се пренесува со капки, односно со зборување, кашлање, кивање, но и со допир. Кога станува збор за...

Затворено е барањето за ин витро оплодување со увозен репродуктивен материјал

Телефонското пријавување за ин витро оплодување со репродуктивен материјал од странство почнува денеска, но од сабота ќе почне електронското пријавување, изјави директорката на Републичкиот...

Исхрана на луѓе со намалено лачење на тироидните хормони

Ако имате хипотироидизам или страдате од Хашимотоова болест, треба да внимавате на исхраната. Лошо функционирањето на тироидната жлезда може малку да се „започне“ со правилна...

По корона, се повеќе пациенти се отпорни на антибиотици

По пандемијата на корона вирусот, лекарите предупредуваат на зголемена појава на проблемот со отпорност на антибиотици. Понекогаш, како што е наведено во Општата болница...

Иако се смета дека е природен антибиотик, овие четири групи луѓе треба да го избегнуваат

Содржи околу 400 активни состојки, а богат е со витамини и минерали како што се аденозин, алицин, амино киселини, растителни влакна, растителни масти, витамин...

Жолтица: Причина, симптоми и зошто во некои случаи, кај бебињата е потребна терапија?

Жолтица е термин кој го опишува несаканиот ефект од зголеменото ниво на билирубин во крвта. Реакцијата на овој феномен е жолтеникава боја на кожата,...

Две нови омикронски подваријанти кружат зимава, еве што се знае за нив досега

Околу 63 проценти од случаите на СОВИД-19 во САД во моментов се предизвикани од варијанти BQ.1 или BQ.1.1, според американскиот Центар за контрола и...

Колку често треба да се вади крв?

Земањето крв е една од најчестите лабораториски анализи. Често е дел од рутински или систематски прегледи, а првенствено помага во проценката на здравствената состојба...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img