9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Бизнис

Куповната моќ на граѓаните на минимум

Над 15.000 германски продавници се соочуваат со банкрот поради зголемените трошоци за енергија, пишува „Шпигел“, повикувајќи се на Германското здружение за малопродажба (HDE) кое...

Пет трикови со кои можете да заштедите пари во време на криза

Оваа година се соочивме со голем број поскапувања, а со оглед на прогнозите кои велат дека сме во криза, корисно е да знаете неколку...

Славески за борбата против инфлацијата

Оваа состојба на релативно ниски каматни стапки значи дека штедачите плаќаат еден висок инфлациски данок. Ако имате заштедено 1000 денари, за една година губите...

Руски „Гаспром” ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени”, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија

Руски „Гаспром” ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени”, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија, соопшти денеска италијанскиот енергетски гигант, додавајќи...

Битиќи му одговори на Мицкоски

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи преку социјалните мрежи му одговори на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хрсистијан Мицкоски, откако тој го покани во партиското седиште...

Без струја објектите од индустриската зона на булевар Борис Трајковски

Од 7 до 18 часот струја ќе немаат корисниците од објектите во индустриската зона на булевар Борис Трајковски лоцирани на потегот од населба Пинтија...

Ќе набавуваме ли струја од Бугарија?

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, информираат од Кабинетот на шефот на државата. „На средбата беше...

До крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти

До крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти, најавуваат мелничарите. Причини за поскапувањето, велат, се скапата...

Цените на основните животни намирници во Германија се поевтини или исти како во Македонија

Цените на основните животни намирници во Германија се поевтини или исти како во Македонија, објави Република.мк, наведувајќи дека на лице место провериле какви се цените. Цената...

Бектеши денеска во Софија преговара за фиксна цена од 200 евра за мегаватчас

Со Србија се преговара за размена на гас за електрична енергија, а доколку се постигне договор половина од електричната енергија која ќе се произведе...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img