9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Бизнис

Во РЕК Битола во тек е ремонт на Блок 1 кој е предвидено да заврши до 15 октомври

Во РЕК Битола во тек е ремонт на Блок 1 кој е предвидено да заврши до 15 октомври, соопшти денеска АД ЕСМ. – Поради енергетската...

Цената на струјата не зависи од блискоста со Кремљ, вели претседателот

Претседателот Стево Пендаровски смета дека цената на енергенсите и на рускиот гас не зависи од блискоста со Путин, туку од пазарот. – Еве, да бевме...

Платите легнаа на сметките на вработените во Водостопанство

Исплатени се трите заостанати плати во Водостопанство во државна сопственост Скопје, како резултат на синдикалните активности, информираше денеска Сојузот на синдикатите на Македонија. „Активностите на...

ЦЕНАТА НА КУБИКОТ НЕ СМЕЕ ДА Е ПОВИСОКА ОД 3.000 ДЕНАРИ

Според регулативата на ЈП „Национални шуми” цената за еден кубен метар дрва за огрев е 3.000 денари, но во последниот период, откако граѓаните почнаа...

Метанот чини 184 денари, а за 200 евра поевтино се купува 1.000 кубни метри природен гас

„Макпетрол“ АД Скопје за околу 200 евра ја намали цената за 1.000 нормални кубни метри природен гас, а за 20 денари за килограм цената...

Прекинато е истекувањето гас од „Северен поток“

Руската компанија „Газпром” денеска соопшти дека притисокот во гасоводите „Северен тек” е стабилизиран и оти престанало истекувањето гас од оштетените места на гасоводите. „Притисокот во...

Аларм од Стопанската комора

Поради сериозноста на ситуацијата во која се наоѓа стопанството, со оглед на високите сметки за електрична енергија, зголемени и до шест пати (за што ниту една компанија во...

Чешка и Словачка за нови санкции против Русија

Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липевски и словачкиот Растислав Кацер се залагаа за нов пакет санкции против Русија, но Липевски како министер за...

Скок на цените – инфлацијата во Турција е највисока во последните 24 години

Во септември годишната инфлација во Турција достигна нов максимум во последните 24 години од 83,45 отсто, покажуваат денеска објавените официјални податоци. Агенцијата АП пишува дека...

Европскиот комитет предупредува: Високи ризици за финансиската стабилност во ЕУ

Европскиот комитет за системски ризици, тело кое предупредува на потенцијални ризици за финансиската стабилност на европските банки, објавува дека финансискиот систем на ЕУ е...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img