23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Бизнис

НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија - АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и...

Ангеловска-Бежоска: И во светот и кај нас сѐ уште се очекува економски раст за годинава

Рецесија за годинава во моментот не се очекува. И покрај сите предизвици, сите релевантни меѓународни финансиски институции сепак предвидуваат економски раст, но забавен. Рецесија...

Цените на пелетите веќе растат над 330 евра за тон

Цените на пелетите веќе растат. Така,цена за  еден тон на големо изнесува околу 240 евра, додека цената што ја плаќаат граѓаните изнесува 330 евра,...

ССМ бара итна средба за зголемувањето од 2.806 денари

„Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2.806 денари ќе...

Бектеши денеска во Охрид ќе оствари средба со трговци од Охридско-струшкиот регион

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Охрид ќе оствари средба со трговци од Охридско-струшкиот регион. На средбата, како што информира ресорното Министерство, ќе ги...

Бесими најави и дополнителни 52 милиони евра за субвенции за земјоделците

Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како...

Русија го затвори вентилот за Финска

Од денеска прекинаа испораките на рускиот природен гас за Финска, соопшти финската државна енергетска компанија „Гасум“, откако скандинавската земја одби гасот да му го...

Маричиќ вели дека на ЕУ ѝ се брза со датумот во јуни

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ во вечерашното гостување на „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека Владата сака да ги почне преговорите со ЕУ,...

Бектеши: Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа

Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа, рече денеска...

Утре прекинува испораката од „Гаспром експорт“

Снабдувањето на руски гас за соседна Финска ќе престане в сабота наутро, објави финската државна веледрогерија на гас „Гасум“. – „Гаспром експорт“ денеска го информираше...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img