9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Бизнис

МТСП: Министерството во октомври со 47.4% заштеда на електрична енергија

Министерството за труд и социјална политика во октомври 2022 година, со примена на мерките за заштеда на електрична енергија, евидентира помала потрошувачка од 47.4% во споредба...

Зошто трговците на мало се повеќе ги напуштаат промотивните продажби?

Ивица Катавиќ, претседател на Здружението на продавници при ХГК, зборуваше за инфлацијата и кошничката за шопинг за празниците. Катавиќ вели дека во последната година стапката...

Коридор 8 дел од мрежата на Европскиот коридор „Западен Балкан-Источен Медитеран”

Коридорот 8 влегува во Европскиот коридор за Западен Балкан-Источен Медитеран, како дел од мрежата на главните трансевропски коридори. Одлуката на Европската комисија, овој предлог...

Не смее Охрид да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски очекува 2022 година да ја заокружиме со околу 2,8 милиони ноќевања и...

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 19,5 проценти во споредба со истиот месец лани, а цените на мало за 15,2 проценти

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 19,5 проценти во споредба со истиот месец лани, а цените на мало за 15,2 проценти, објави...

СН Осигурителен Брокер донираше за уредување на влезната патека на градинката „Пинокио“ во Долно Оризари

Детската градинка „Пинокио“ во состав на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ додели благодарница за СН Осигурителен Брокер АД Битола како општествено одговорна компанија. Ова следи откако...

Нафтоводот Скопје – Солун ќе носи дизел, а изгледа ќе мора и мазут

По две тужби пред Арбитражниот суд во Париз, поради прекршување на договорот и платени казни повеќе од 70 милиони евра, државата сега планира да...

Има и проблем – трансформаторите не можат да ги издржат највените количини струја

Договорот за електрична енергија со Бугарија се финализира и се очекува во најскоро време да се реализира, а од јануари преку интерконекторот во Жидилово...

Цените на дизелот и мазутот остануваат исти

Бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 од полноќ поевтинуваат за 2,00 денара по литар, а малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V), Екстра лесното масло за...

Продолжува увозот на струја, продолжуваат „хероите“ на Владата со авансно плаќање, продолжуваат со „херојските“ авансни провизии

Продолжува увозот на струја, продолжуваат „хероите“ на Владата со авансно плаќање, продолжуваат со „херојските“ авансни провизии. Вака на Фејсбук новиот извоз на струја го коментира...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img